۱۱ اردیبهشت ۱۳۹۵ ساعت ۰۰:۱۶

السفیر بررسی کرد

روابط مستقیم اعراب خلیج فارس با رژیم صهیونیستی

روابط مستقیم اعراب خلیج فارس با رژیم صهیونیستی
روزنامه السفیر با اشاره به تاریخچه روابط کشورهای عرب خلیج فارس به ویژه عربستان سعودی با رژیم صهیونیستی تصریح کرد که دیگر روابط تل آویو با کشورهای عرب خلیج فارس از طریق میانجی‌ها یا طرف ثالث نیست بلکه به صورت مستقیم است.

به گزارش گروه بین الملل خبرگزاری تسنیم، روزنامه السفیر چاپ لبنان، با اشاره به تاریخچه روابط کشورهای عرب خلیج فارس به ویژه عربستان سعودی با رژیم صهیونیستی تاکید کرد که دیگر روابط تل آویو با کشورهای عرب خلیج فارس از طریق میانجی‌ها یا طرف ثالث نیست بلکه به صورت مستقیم است.

روزنامه السفیر تصریح کرد، روزنامه اسرائیلی معاریو در گزارشی تحولات روابط اسرائیل را با کشورهای عربی و در صدر آنها عربستان پیگیری کرد به ویژه آنکه خبرهای زیادی درباره دیدارها و نشست ها بین نمایندگان اسرائیلی و سعودی که در مناطق مختلف صورت می گیرد، منتشر می شود.

خبرگزاری [آمریکایی] بلومبرگ در چارچوب گزارشی که ژوئن سال 2015 میلادی منتشر کرد، نوشت، نمایندگانی از اسرائیل و عربستان 5 بار نشست های محرمانه داشته‌اند و این نشست ها از آغاز سال 2014 میلادی در هند، ایتالیا و جمهوری چک آغاز شده و در این دیدارها درباره چالش های مشترک تل آویو و ریاض  و دشمنی با ایران و ثبات منطقه‌ای بحث و تبادل نظر شده است.

خالد بن احمد آل خلیفه، وزیر خارجه بحرین چند هفته پیش گفته بود، ایران بیشتر از کارهای اسرائیل، کشورهای خلیج فارس و ثبات را در خاورمیانه (غرب آسیا) تهدید می کند.

عبدالله الشمار، دیپلمات سعودی نیز به تازگی به وال استریت ژورنال آمریکا گفته است، «اگر من در عربستان تصمیم گیر بودم لحظه‌ای در همکاری با اسرائیل در هر آنچه که به سیاست ایران هسته ای مربوط می شود، تردید نمی کردم.» این حرفی است که زئیف الکین از وزیران اسرائیلی نیز با آن موافق است.

این گزارش همچنین از روابط اقتصادی محرمانه بین اسرائیل و شماری از کشورهای خلیج فارس سخن گفته است. الیران ملفل از اعضای شرکت «بازارهای عربی» که به بازرگانان اسرائیلی برای تجارت در کشورهای عربی کمک می کند، گفته است: «همه چیز به صورت زیر زمینی است. انتشار آن تنها به شرکت های اسرائیلی ضربه می زند. ما به صورت دائم برای پنهان نگه داشتن روابط بین اسرائیل و کشورهای عربی تلاش می کنیم.»

ملفل افزود، برخلاف اوضاع گذشته دیگر روابط با کشورهای خلیج فارس از طریق میانجی ها یا طرف ثالث نیست بلکه به صورت مستقیم است. مثال آن نیز مغازه‌های لیف لفایف میلیاردر اسرائیلی در نیویورک و لندن و دبی است. همچنین صدها اسرائیلی از طریق شرکت هواپیمایی قطر ایرویز به شرق دور سفر می کنند و با گذرنامه‌های اسرائیلی در فرودگاه دوحه فرود می آیند.

با وجود همه آنچه که ظاهر و علنی شده است اما بیشتر روابط همچنان سرّی و محرمانه است. به تازگی مجتهد، وبلاگ نویس سعودی نوشته است، عربستان از اسرائیل از طریق آفریقای جنوبی، هواپیما خریداری می کند. همچنین نشریه آمریکایی آتلانتیک نوشت، اسرائیل به عربستان پیشنهاد فروش سامانه های ضد موشکی گنبد آهنین را داده است تا به ریاض در جنگ ضد یمن کمک کند.

معاریو نوشته بود، ایهود باراک، نخست وزیر و [وزیر جنگ] سابق اسرائیل در شرکت سیالوم تکنولوژیک سهام دارد که وسایل امنیتی به عربستان و سلطان نشین عمان می فروشد. همچنین شرکت رادوم که دستگاه های هواپیماهای غیرنظامی را می سازد با یکی از کشورهای خلیج فارس همکاری می کند. ماتی کوخافی، بازرگان اسرائیلی -آمریکایی نیز از طریق شرکت ای. جی. تی توافقنامه دفاعی مرزی و حفر چاه را در یکی از کشورهای عرب خلیج فارس امضا کرده است و برخی منابع خارجی گفتند، دبی برای شناسایی مأموران موساد که محمود المبحوح [از رهبران حماس] را کشتند از وسایل امنیتی اسرائیلی استفاده کرده است.

منبع : تسنیم

پربازدیدترین امروز

website tracking