۹ اردیبهشت ۱۳۹۵ ساعت ۱۷:۴۷

رئیس اداره راهبرد روابط اقتصادی وزارت امور خارجه:

برنامه‌های وزارت خارجه در چارچوب اقتصاد مقاومتی تصویب شد/‌تلاش برای افزایش صادرات غیرنفتی‌

برنامه‌های وزارت خارجه در چارچوب اقتصاد مقاومتی تصویب شد/‌تلاش برای افزایش صادرات غیرنفتی‌
رئیس اداره راهبرد روابط اقتصادی وزارت امور خارجه گفت: وزارت خارجه برنامه‌های خود را در چارچوب سیاست‌های ابلاغی مقام معظم رهبری در زمینه اقتصاد مقاومتی تبیین و مصوب کرد.

به گزارش خبرگزاری تسنیم از کاشان، خلیل شیرغلامی ظهر امروز در حاشیه نشست مدیران و کارشناسان اقتصادی وزارت امور خارجه در گفت‌وگو با خبرنگاران اظهار داشت: از طریق بانک اطلاعاتی، ارتباطات میان فعالان اقتصادی داخل و خارج از کشور در راستای ایجاد مرکزیتی برای تبادل اطلاعات به وجود می‌آید، همچنین شبکه نمایندگی‌های وزارت خارجه از طریق این بانک اطلاعاتی که در دست طراحی است، پوشش داده می‌شود.

وی با بیان اینکه رسالت و اولویت اصلی وزارت امور خارجه در دولت یازدهم، توسعه بخش اقتصادی است، افزود: هدف از چارچوب دیپلماسی اقتصادی و اولویت‌هایی که کشور در حوزه‌های اقتصادی دارد این است که وزارت امور خارجه از ظرفیت‌های خود به‌عنوان نهاد حاکمیتی که متولی دیپلماسی در ابعاد مختلف است برای رسیدن به اهداف اقتصادی کشور استفاده کند.

رئیس اداره راهبرد روابط اقتصادی وزارت امور خارجه به توسعه اقتصادی کشور در سیاست‌های ابلاغی مقام معظم رهبری پیرامون اقتصاد مقاومتی اشاره کرد و گفت: وزارت خارجه نیز برنامه‌های خود را در چارچوب اقتصاد مقاومتی تبیین و مصوب کرده است، همچنین در چارچوب برنامه ملی برون‌گرایی اقتصادی وزارت خارجه با توجه به اولویت‌ها و نیازهایی که در بعد اقتصادی کشور است، هدف و نقش خود را ایفا می‌کند.

وی نیازهای اقتصادی کشور را در سه حوزه تأمین مالی، جذب سرمایه خارجی و بازاریابی و بازار گشایی برای محصولات کشور که همان صادرات غیرنفتی است، دانست و افزود: در حوزه گردشگری، جذب گردشگر و شناسایی ظرفیت‌های گردشگری با جذب سرمایه‌گذار خارجی امکان‌پذیر می‌شود.

شیرغلامی هدف از سفر هیئت مدیران بخش اقتصادی وزارت خارجه به کاشان را مشاهده ظرفیت‌های این شهرستان دانست و خاطرنشان کرد: این سفر دو روزه در راستای تعامل، هم‌فکری و هم‌افزایی بیشتر با مسئولان شهرستان صورت گرفت تا ظرفیت‌های موجود در کاشان شناسایی و اولویت‌ها مشخص شود.

وی با اشاره به سفر دو روزه کارشناسان و مدیران اقتصادی وزارت امور خارجه به کاشان گفت: با سفر به شهرستان کاشان با مسئولان این شهرستان ملاقات و جلسات متعددی در زمینه‌های مختلف برگزار و بنا شد تا ارتباط منظمی با حوزه اقتصادی وزارت امور خارجه و مسئولان این شهرستان به‌ویژه بخش ارتباطات بین‌الملل شهرداری کاشان ایجاد شود.

رئیس اداره راهبرد روابط اقتصادی وزارت امور خارجه بیان کرد: ظرفیت‌های کاشان در ابعاد مختلف اقتصادی، فرهنگی، گردشگری، مذهبی و طبیعی منحصربه‌فرد است، همچنین باید ظرفیت‌های موجود در شهرستان کاشان به خارج از کشور معرفی شود.

وی با اشاره به اینکه وزارت خارجه دستگاه تخصصی حوزه گردشگری و جذب سرمایه نیست، گفت: این وزارتخانه متولی دیپلماسی در ابعاد مختلف از جمله دیپلماسی اقتصادی است، همچنین در زمینهٔ گردشگری می‌توان برای شناسایی و توسعه ظرفیت‌ها در کشور فرصت‌هایی را ایجاد کرد.

شیرغلامی با بیان اینکه وزارت امور خارجه یک دستگاه حاکمیتی است، گفت: ارتباط با خارج از کشور و ارتباط دستگاه‌ها با خارج از کشور، از طریق کانال وزارت خارجه امکان‌پذیر است.

وی تصریح کرد: در همه دولت‌ها به شناسایی ظرفیت‌ها، آزادسازی و نیز فعالیت دیپلماسی اقتصادی توجه شده است اما در دولت یازدهم به این موضوع توجه ویژه‌ای صورت گرفته و یکی از رسالت‌های این دولت فعالیت بیش ‌از پیش دیپلماسی اقتصادی است.

منبع : تسنیم

اخبار مرتبط

پربازدیدترین امروز

website tracking