۹ اردیبهشت ۱۳۹۵ ساعت ۱۶:۳۲

رئیس فرهنگستان علوم پزشکی کشور در کرج مطرح کرد

برطرف شدن مشکلات حوزه بهداشت در صورت رعایت سیاست‌های ابلاغی از سوی مقام معظم رهبری

برطرف شدن مشکلات حوزه بهداشت در صورت رعایت سیاست‌های ابلاغی از سوی مقام معظم رهبری
رئیس فرهنگستان علوم پزشکی کشور گفت: در سیاست‌های کلی بهداشت و درمان ابلاغی از سوی مقام معظم رهبری موارد مهمی بیان شده که در صورتی که این سیاست‌های ابلاغی رعایت شود بخش اعظمی از مشکلات برطرف می‌شود.

به گزارش خبرگزاری تسنیم از کرج، علیرضا مرندی ظهر امروز در بازدید از بیمارستان تخصصی و فوق تخصصی مریم کرج  که به همراه دکتر معتمد کلانتر رئیس انجمن جراحان عروق ایران انجام شد، اظهار داشت: بیمارستان مریم یکی از بیمارستانهای خوب کرج است و در این بیمارستان از کمترین فضای ممکن بهترین استفاده انجام شده است.

وی افزود: این بیمارستان برای شهرستان کرج که امکانات توسعه بیش از حدی پیدا کرده و با کمترین امکانات  بیمارستانی در حال حاضر مواجه است بسیار مفید و به فایده است.

نماینده مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه تعرفه‌های این بیمارستان برای مردم کم برخوردار مناسب است، بیان کرد: به طور کلی این اقدام خداپسندانه‌ای است که توسط مدیریت این بیمارستان انجام شده است.

رئیس فرهنگستان علوم پزشکی کشور با اشاره به فقر امکانات بیمارستانی در کرج و جبران این کمبودها در حوزه بهداشت و درمان اظهار داشت: کرج این عیب یا حسن را دارد که به تهران خیلی نزدیک بوده و از نظر اینکه مردم با این وضعیت ترافیک مشکلاتی برای رفت وآمد دارند در حال حاضر به عیبی برای این منطقه تبدیل شده است.

وی با بیان اینکه مناطقی که به کلانشهرها نزدیک هستند برخی اوقات امکاناتشان توسعه نیافته و یا کمتر توسعه می‌یابد، گفت: کرج به دلیل اینکه قبلا دارای این جمعیت نبود امکانات زیادی برای آن پیش بینی نشده بود و در حال حاضر نیازمند یک طراحی جدی است.

عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه این منطقه باید جدی گرفته شود، گفت: در جریان اقدامات وزارتخانه برای کرج قرار ندارم.

وی با بیان اینکه راه‌اندازی قسمت مادر و کودک در بیمارستان مریم شاخصی برای استان و حتی کشور است، تصریح کرد: هر اقدامی که برای ایجاد سلامت مادر و کودک در بیمارستان مریم انجام شده خدمت بزرگی است و جمعیت مادر و کودک قسمت بزرگی از جمعیت کشور را تشکیل می‌دهند.

نماینده مجلس با بیان اینکه لازم است که این آموزش‌ها دارای نتیجه بوده و به کاهش سزارین کمک نماید، تاکید کرد: دانشگاه علوم پزشکی فارس کلاس‌های متفاوتی برای زوجین برگزار کرده و روابط زناشویی را به این زوجین آموزش می‌دهد که این موضوع نیز نکته مثبتی است که کسانی که ازدواج می‌کنند از این نکات مطلع باشند تا منجر به طلاق نشود.

مرندی با اشاره  به وضعیت سرمایه‌گذاری در حوزه بهداشت و درمان تصریح کرد: سرمایه‌گذاری در حوزه بهداشت و درمان باید افزایش یابد و اگر از این مورد غافل شویم درمان گران شده و ما اگر در حوزه بهداشت سرمایه‌گذاری کنیم مریض کمتری داشته و مرگ و میرکاهش می‌یابد.

وی با بیان اینکه کنترل برخی بیماری‌ها از جمله بیماری‌های واگیر نیازمند هزینه‌های آنچنانی نیست، تصریح کرد: فعالیت بدنی، رعایت تغذیه مناسب و نکشیدن سیگار و دیگر موارد در هر جامعه‌ای سبب کاهش بیماریهایی از جمله دیابت، سکته مغزی و قلبی و سرطان می‌شود.

مرندی با بیان اینکه سرمایه‌گذاری در حوره بهداشت و درمان دیر جواب می‌دهد، گفت: در زمان مسئولیتم در وزارت بهداشت سالانه 11 هزار مرگ نوزاد در اثر  بیماری کزاز نوزاد داشتیم و کزار نوزادان به این دلیل بود که به مادران واکسن کزار تزریق نمی‌شد که این آمار در سال‌های بعدی کاهش یافت.

وی با بیان اینکه در آن زمان 36 هزار بچه زیر 5 سال دچار اسهال شده و از بین می‌رفتند، بیان کرد: ما در آن زمان توانستیم با اقداماتی که انجام دهیم 70 میلیون قوطی شیر خشک کمتر وارد کشور کرده و بعد از آن با فرهنگ سازی در مورد استفاده از شیر مادر اسهال کمتر شده و بعد از دادن سرم خوراکی میزان تلفات  در این بخش کاهش یافت.

مرندی با بیان اینکه در زمان مسئولیتم برخی از مناطق وزارت بهداشت برای دسترسی بهتر مردم به آب شرب سالم لوله کشی روستاها را بر عهده گرفت، افزود: دانشگاه علوم پزشکی در آن زمان هنوز تشکیل نشده بود و وزارت بهداری در آن زمان وجود داشت.

وی با بیان اینکه با اقداماتی توانستیم 36 هزار مرگ سالیانه را به 200 نفر برسانیم، بیان کرد: اگر روی مسائل بهداشت  سرمایه گذاری کنیم مرگ و میر در کشور کاهش یافته و نیازی به تخت بیمارستانی نیز کاهش می‌یابد.

رئیس فرهنگستان علوم پزشکی کشور با بیان اینکه بیماریهایی از جمله سرطان و بیماری‌های قلبی قابلیت پیشگیری دارند، بیان کرد: در سیاست‌های کلی ابلاغی از سوی مقام معظم رهبری موارد مهمی بیان شده که در صورتی که این سیاست‌های ابلاغی رعایت شود بخش اعظمی از مشکلات برطرف می‌شود.

مرندی گفت: اهمیت به بهداشت مد نظر مقام معظم رهبری و راهنمایی‌های بالینی ایشان در سیاست های ابلاغی اگر اجرایی شده و سطح بندی خدمات نیز رعایت شود به میزان زیادی در هزینه‌ها صرفه‌جویی می‌شود.

رئیس فرهنگستان علوم پزشکی کشور با اشاره به مشکلات در حوزه پرداخت مطالبات بیمه‌ها گفت: یکی از دلایل ناتوانی در پرداخت طلب بیمه‌ها محدودیت‌هایی است که در کشور وجود دارد و باید بیشترین هنر ما اداره کشور به شیوه زمان جنگ باشد.

منبع : تسنیم

پربازدیدترین امروز

website tracking