۹ اردیبهشت ۱۳۹۵ ساعت ۰۹:۵۶

تسنیم گزارش می‌دهد

ایستادن روستا روی پای خود در زیرکوه نهادینه می‌شود/ خودباوری کلید تحقق اقتصاد مقاومتی

ایستادن روستا روی پای خود در زیرکوه نهادینه می‌شود/ خودباوری کلید تحقق اقتصاد مقاومتی
جمعی از جوانان زیرکوهی با توجه به نامگذاری امسال از سوی مقام معظم رهبری به نام سال "اقتصاد مقاومتی، اقدام و عمل" اقدامات خاصی را برای تحقق این شعار آغاز کردند.

به گزارش خبرگزاری تسنیم از زیرکوه، در چند سال اخیر و با شدت یافتن تحریم‌های یک جانبه و غیرانسانی غرب علیه جمهوری اسلامی ایران با هدف متوقف کردن برنامه‌های صلح آمیز هسته‌ای ایران، واژه جدید «اقتصاد مقاومتی» به ادبیات اقتصادی کشور اضافه و به فراخور حال و روز اقتصاد کشورمان مورد بحث قرار گرفته است.

هر چند واژه اقتصاد مقاومتی در سر زبان برخی مسئولان زیاد جاری می‌شود ولی در اکثر موارد به آن عمل نشده به طوری که رهبر معظم انقلاب میزان رضایت خود از تحقق و اجرای اقتصاد مقاومتی در کشور را غیر قابل قبول عنوان کرده‌اند.

این واژه نخستین بار در دیدار کارآفرینان با مقام معظم رهبری در شهریور سال 1389 مطرح شد و در همین دیدار، رهبر معظم انقلاب «اقتصاد مقاومتی» را معنا و مفهومی از کارآفرینی معرفی و برای نیاز اساسی کشور به کارآفرینی نیز دو دلیل «فشار اقتصادی دشمنان» و «آمادگی کشور برایی جهش» را معرفی کردند.

شهرستان زیرکوه از جمله مناطقی است که جوانان آن در راستای اقتصاد مقاومتی هم در اقدام و هم در عمل گام برداشته و ضمن ایجاد اشتغال برای خود و سایر هموطنان باعث تشویق سایر جوانان و روی آوردن آن‌ها به این گونه فعالیت‌ها شده‌اند.

امید وندی دانش‌آموخته مقطع کار‌شناسی رشته علوم اجتماعی، گرایش پژوهشگری و از فعالان عرصه اقتصاد مقاومتی درشهرستان زیرکوه است و به مدت 9 سال است که در زمینه پرورش شترمرغ فعالیت دارد و طی این مدت ضمن اینکه برای 8 نفر اشتغال مستقیم ایجاد کرده در زمینه تشویق جوانان این شهرستان به این فعالیت‌ها نیز گام‌های مؤثری برداشته است.

از این رو بر آن شدیم تا از نزدیک با این فعال اقتصاد مقاومتی در همین زمینه به گفت‌وگو بنشینیم و از چگونگی روی آوردن او به این عرصه و دلیل موفقیت وی جویا شویم.

این کارآفرین نمونه در گفت‌وگو با خبرگزاری تسنیم اظهار داشت: ابتدا با توکل بر خدا و بعد از به بن بست خوردن از تلاش‌های پی در پی در خصوص اشتغال دولتی به دنبال ایجاد شغلی مستقیم و درآمدزا رفتم و با دریافت وام اشتغال از بسیج سازندگی زیرکوه و با اندک پس انداز و حمایت‌های خانواده و مخصوصا پدرم از صفر کار پرورش شترمرغ را آغاز و از حمایت‌ها و همکاری‌ها و تجربیات خیلی از دوستان و آشنایان استفاده کردم.

وندی ادامه داد: ابتدا در زمینی به مساحت 500 متر و با تعداد 60 قطعه جوجه کار را آغاز کردم و به دلیل نداشتن تجربه و دانش کافی در مورد شترمرغ و چگونگی پرورش آن باعث تلفات 20 قطعه‌ای در‌‌ همان ابتدا و طول دوره اول پرورش شد ولی این امر موجب دلسردی و کنار گذاشتن این کار نشد و به لطف خدا و با پشتکار و تلاش زیاد بعد از مدتی این فعالیت را گسترش دادم.

وی بیان کرد: در حال حاضر ضمن افزایش میزان سطح مزرعه و تجهیز این مزرعه به دستگاه‌های مورد نیاز پرورش شترمرغ تعداد شترمرغ‌های مولد را به 20 قطعه، تعداد پرواری‌ها را به 100 قطعه و تعداد جوجه‌های تولید شده در یک دوره پرورش را به حدود 350 تا 450 قطعه رساندم و به همین خاطر چند سال است که به عنوان کارآفرین نمونه و موفق شهرستان در این زمینه معرفی شدم.

سازگاری پرورش شتر مرغ با آب و هوای شهرستان زیرکوه

وی شرایط پرورش این پرنده را سازگار با منطقه توصیف کرد و گفت: با توجه به اینکه‌ نژاد این گونه از پرندگان به آفریقا برمی‌گردد و آب و هوای این منطقه به دلیل نزدیکی به آب و هوای مناطق آفریقایی و گرم و خشک نزدیک است در این راستا پرورش این پرندگان با شرایط آب و هوایی این منطقه سازگار و مناسب است.

این فعال عرصه اقتصاد مقاومتی هزینه مصرف غذای این پرنده را بین 350 تا 400 هزار تومان در طول دوره هفت ماهه عنوان و تصریح کرد: وزن تقریبی این پرنده بعد از اتمام دوره به 85 تا 100 کیلو می‌رسد و قیمت جوجه یک ماهه این پرنده بین 280 تا 300 هزار تومان است.

مزایای استفاده از گوشت شترمرغ به طور گسترده در خراسان جنوبی صورت نگرفته است

وی همچنین بازار مصرف گوشت و سایر فرآورده‌های این پرنده را در این منطقه و سایر شهرستان‌های استان نا‌آشنا توصیف کرد و افزود: فرهنگ سازی در خصوص نحوه مصرف و مزایای استفاده از گوشت و سایر فرآورده‌های خارج شده از این پرنده در این منطقه به طور گسترده صورت نگرفته است و به همین دلیل سرانه مصرف و فروش آن در این شهرستان و هم چنین استان پایین است در این راستا بیشترین حجم صادرات آن را شهرهایی نظیر اصفهان، خراسان رضوی، یزد، تهران و... در بر می‌گیرد.

وندی همچنین فرهنگ سازی در خصوص مصرف گوشت این پرنده و خواص دارویی بی‌شمار آن در بین مردم را یکی از مهم‌ترین عوامل تاثیرگذار در میزان سرانه مصرف آن عنوان کرد و گفت: اگر مردم با خواص و فواید گوشت این پرنده آشنا شوند به طور یقین به مصرف آن روی خواهند آورد.

وی افزود: وجود چربی و کلسترول پایین موجود در گوشت این پرندگان باعث جلوگیری از بیماری‌هایی گوناگونی از قبیل فشارخون، چربی خون و سکته‌های مغزی و قلبی می‌گردد و به طور کلی یک دارو برای خانم‌های باردار به دلیل آهن سرشار محسوب می‌شود.

این فعال اقتصادی ادامه داد: با توکل بر خداوند متعال و حمایت‌ها خانواده و مخصوصا پدرم توانسته‌ایم گامی در جهت ایجاد اشتغال برداریم به طوری که برای 8 نفربه طور مستقیم و برای بیش از 20 به صورت غیر مستقیم اشتغالزایی کردیم.

جوانان به دنبال کارهای پشت میز نشین نباشند

وی همچنین نویدی هم به سایر هموطنان و همشهریانی که تمایل به فعالیت و سرمایه گذاری کوتاه مدت و دوره‌ای در این زمینه دارند داد و افزود: نگران فروش شتر مرغ پرواری و بازار فروش آن نباشند چرا که در صورت عدم خرید شترمرغ پرورش یافته و به نتیجه رسیده از سوی مردم، مجموعه این مزرعه اقدام به خرید شترمرغ پرواری این افراد خواهد کرد.

این کار آفرین نمونه و فعال اقتصادی شهرستان زیرکوه توصیه‌ای نیز به جوانان و مخصوصا فارغ التحصیلان دانشگاهی داشت که فقط به دنبال کارهای آسان و پشت میز نشینی نباشند، بلکه خودشان با توکل بر خدا و با کمک و حمایت بسیج سازندگی و سایر نهاد‌ها، هم برای خود و هم دیگران ایجاد شغل کنند و طبق فرمایشات مقام معظم رهبری در راستای اقتصاد مقاومتی گام برداشته و به شعار سال 95 که "اقتصاد مقاومتی، اقدام و عمل" نامگذاری شده است، جامه عمل بپوشانند.

اقتصاد مقاومتی؛ یعنی استفاده مفید از ظرفیت‌های داخلی

فرمانده ناحیه مقاومت سپاه زیرکوه نیز در گفت‌وگو با تسنیم اظهار داشت: اقتصاد مقاومتی به معنای ایستادن روی پای خود و استفاده مفید از ظرفیت‌های داخلی است.

میری با بیان اینکه در بحث فرهنگ سازی اقتصاد مقاومتی در شهرستان زیرکوه اقدامات خوبی صورت گرفته است، گفت: از جمله این اقدامات می‌توان به مهاجرت معکوس، ایجاد مشاغل خانگی زود بازده، صنایع تبدیلی، ایجاد کارگاهه‌ای کوچک و مهم‌تر از همه فرهنگ سازی در بحث تغییر در نحوه مصرف مردم اشاره کرد.

وی همچنین استقبال مردم و جوانان این شهرستان در این راستا را خوب توصیف و خاطرنشان کرد: متاسفانه هنوز در بحث فروش و بازاریابی در برخی موارد مشکلاتی وجود دارد که باید برطرف شود.

فرمانده ناحیه مقاومت سپاه زیرکوه همچنین مشکل دیگر این موضوع را ناهماهنگی دستور العمل‌ها با موضوع اقتصاد مقاومتی عنوان کرد و گفت: متاسفانه نگاه و نگرش مسئولان نیز به اقتصاد مقاومتی نیست و باید به این سمت معطوف شود.

نهادینه کردن شعار ایستادن هر فرد و هر روستا روی پای خود در زیرکوه

میری تصریح کرد: در سال 95 نیز در بحث کارگاه‌های زود بازده و صنایع تبدیلی کار خواهد شد و برنامه ایستادن هر فرد و هر روستا روی پای خود را در این سال نهادینه و محقق خواهیم کرد و به طور کلی مردم را از مصرف گرایی خارج کنیم.

وی خاطرنشان کرد: در سال 92 و 93 حدود 65 کارگاه اقتصاد مقاومتی و صنایع تبدیلی و در سال 94 حدود 100 کارگاه اقتصاد مقاومتی و صنایع تبدیلی در شهرستان زیرکوه ایجاد کردیم که در مجموع در این شهرستان حدود 250 شغل به صورت مستقیم ایجاد شده است.

منبع : تسنیم

پربازدیدترین امروز

website tracking