۵ اردیبهشت ۱۳۹۵ ساعت ۱۶:۰۳

محسنی اژه‌ای: پرونده احمدی‌نژاد در حال رسیدگی است

محسنی اژه‌ای: پرونده احمدی‌نژاد در حال رسیدگی است
سخنگوی قوه قضاییه در رابطه با بررسی پرونده محمود احمدی‌نژاد گفت: پرونده محمود احمدی‌نژاد در مسیری است که هفته‌های پیش اقدام کرده‌ایم.
به گزارش مشرق، حجت‌الاسلام محسنی اژه‌ای سخنگوی دستگاه قضا در نود و پنجمین نشست خبری خود در پاسخ به سؤال خبرنگاری در رابطه با فعالیت محمود احمدی‌نژاد برای نامزد شدن در انتخابات بعدی ریاست جمهوری و پرونده وی در قوه قضاییه اظهار داشت: پرونده محمود احمدی‌نژاد در مسیری است که هفته‌های پیش اقدام کرده‌ایم ولی تشخیص صلاحیت افراد برای شرکت در انتخابات الزاماً به داشتن یا نداشتن پرونده همچنین محکوم شدن یا نشدن آن نیست.

وی افزود: صلاحیت فرد باید برای شرکت‌ در انتخابات احراز شود ولی ممکن است کسی پرونده‌ای نداشته ولی صلاحیت آن برای انتخابات احراز شود. همچنین ممکن است فردی پرونده قضایی داشته محکوم شده باشد ولی این مسئله مانع از احراز صلاحیت آن نباشد.

اژه‌ای با بیان اینکه به طور مثال یک فردی که در حادثه رانندگی مقصر شناخته شده و محکوم به دیه است این مسئله مانع از ورود آن به دستگاه‌ها و... نیست. لذا این مسئله ارتباط مستقیم با صلاحیت و غیرصلاحیت ندارد. قوه قضاییه فعالیت خود را انجام می‌دهد و اکنون نیز پرونده محکوم احمدی نژاد در حال انجام است.

سخنگوی قوه قضاییه در رابطه با موضوع یک زن مشهدی و دخترش که توسط مرد خانواده مورد آزار و اذیت قرار گرفته بودند، گفت: این خبر که گفته می‌شود شوهر این خانم با 20 میلیون وثیقه آزاد شده دروغ بوده و صحت ندارد. این فرد در حال حاضر بازداشت و پرونده آن تشکیل شده است.

وی در پاسخ به سؤال خبرنگاری در رابطه با اینکه آیا قوه قضاییه از تولید داخل در مقابل تولیدات خارجی حمایت می‌کند یا خیر، اظهار داشت: دستگاه‌های اجرایی در این زمینه مؤظفند همچنین باید سیاست‌های کلی و قوانین موضوعه را اجرا کنند.

اژه‌ای ادامه داد: اگر کسی این قوانین مصوب را انجام ندهد بازرسی کل کشور گزارش تهیه کرده و اگر تخطی باشد این موضوع را اطلاع می‌دهند. البته قوه قضاییه تشکیلات مستقیمی برای رسیدگی به کسانی که در زمینه تولیدات داخل متضرر شده‌اند، ندارد. همچنین دستگاه قضایی این برنامه را دارد که در سال 95 از فعالان اقتصادی سالم حمایت کند.

به گفته وی، اگر کسانی در دستگاه دولتی عمداً چوب لای چرخ مردم بگذارند و یا عمداً آنها را معطل کرده و ضربه به تولید داخل بزنند اگر گزارشی در این زمینه شود برخورد می‌کنیم. همچنین دستگاه‌های همچون دادستانی و شورای حفظ حقوق بین‌الملل در این زمینه جلساتی داشته و مرتب از کسانی که فعالیت اقتصادی سالم دارند دعوت می‌کند و مشکلات آنها را شنیده و حمایت‌های لازم را انجام می‌دهد.

سخنگوی قوه قضاییه در مورد علت مرگ یا پرونده مرحوم مهرداد اولادی گفت: پرونده فوت مرحوم مهرداد اولادی در دستگاه قضا تشکیل شده و پزشکی قانونی باید در این زمینه نظر بدهد. البته نظریات ابتدایی در این زمینه ارائه شده ولی نتیجه سم‌شناسی و آزمایشات هنوز جواب آن به صورت نهایی مشخص نشده است.

اژه‌ای در پایان گفت: موضوع خودکشی مرحوم اولادی منتفی است و علت تامه مرگ را پزشکی قانونی باید مشخص کند.
منبع : مشرق

پربازدیدترین امروز

website tracking