۳۰ فروردین ۱۳۹۵ ساعت ۲۰:۰۰

مسئولان مواظب باشند تسلیم شروط مضحک سعودی ها نشوند

شنیده ها حاکی از آن است که عربستانی ها نه تنها در مذاکرات حاضر به پذیرش شرطهای ایران نیستند بلکه در اقدامی پیشدستانه اقدام به قراردادن شرط و شروط هایی برای حجاج ایرانی کرده اند.

مذاکرات با عربستانی ها بر سر حج سال 95 در حالی ادامه دارد که روابط ایران و عربستان هر روز متشنج تر می شود و از سوی دیگر عربستانی هر بار کارشکنی جدیدی در این باره انجام می دهند.

به گزارش«تابناک»، چندی پیش سعید اوحدی رئیس سازمان حج و زیارت در اظهاراتی نحوه صدور ویزای زائران ایرانی با توجه به تعطیلی سفارتخانه‌های دو کشور و قطع روابط دیپلماتیک، استفاده از ظرفیت شرکت‌های هواپیمایی ایران نظر به اعمال محدودیت تازه عربستان در این بخش و تأمین امنیت زائران ایرانی را از مهم‌ترین موضوعات مطروحه در گفت و گوهای میان دو طرف اعلام کرده بود.

اگرچه مشخص است که تأمین این شرایط، شرط لازم برقراری موسم حج امسال است اما گزارشات حاکی از آن است که سعودی ها از طرق مختلف درصدد هستند تا با سنگ اندازی در این مذاکرات به اهداف خود دست پیدا نمایند.

در همین زمینه امروز وزیر ارشاد اعلام کرده است که سعودی ها کارشکنی جدیدی را انجام داده اند. وی در این اظهارات با اشاره به کارشکنی عربستان برای پیگیری مسائل مربوط به حج از جمله در زمینه حمل و نقل هوایی و صدور ویزا برای ایرانی‌ها تصریح کرد؛ در چند ماه گذشته حتی به مسئولان سازمان حج و زیارت برای حضور و مذاکره ویزا ندادند و برای اولین بار در یک کشور ثالث ویزا صادر شد.

به گفته وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی طرف عربستانی برخوردهای منفی با مسئولان سازمان حج و زیارت داشته است و با اینکه اعلام کردیم کشور سوئیس حافظ منافع عربستان در ایران است و می‌تواند برای حجاج ایرانی ویزا صادر کند، اما آنها می‌گویند ویزا باید در کشور ثالث صادر شود که به هیچ وجه برای ما امکان‌پذیر نیست و علیرغم اینکه 4 ماه زمان را برای هماهنگی و انعقاد برخی قراردادها در عربستان از دست داده‌ایم، اما تمام تلاش خود را برای برقراری حج در سال 95 انجام می‌دهیم.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی اضافه کرده است که برخوردهایی هم که آنها در گذشته با زائران و حجاج ایرانی داشته‌اند، برخوردهایی بسیار توهین‌آمیز و تحقیرآمیز بوده است که ما به هیچ وجه این برخوردها را نمی‌پذیریم و در مذاکراتی هم که صورت گرفته است، ما سازمان حج و زیارت را موظف کرده‌ایم که کلیه شرایطی را که ما داریم، به مقامات عربستان سعودی منتقل کنند و آنها هم باید همکاری کنند که حج تمتع انجام شود و بیش از این کارشکنی نکنند.

این اظهارات نشان می دهد که سعودی ها به هیچ اصولی پایبند نیستند و درصدد هستند که از هر طریقی به ایران و مردم کشورمان فشار بیاورند. سعودی ها خوب می دانند که دولت و مردم ایران به دلیل موضوعات مذهبی تمایل دارند به سفر حج تمتع بروند به همین دلیل سعی می کند با توجه به نیاز ایران موضوعات غیراصولی و زیاده خواهانه را مطرح کند.

حتی برخی شنیده ها حاکی از آن است که عربستانی ها نه تنها در مذاکرات حاضر به پذیرش شرطهای ایران نیستند بلکه در اقدامی پیشدستانه اقدام به قراردادن شرط و شروط هایی برای حجاج ایرانی کرده اند.

شبکه الجزیره در همین باره نوشته است که وزیر حج عربستان به هیات ایرانی گفته است که هرگونه تجمع در اماکن عمومی ، راهپیمایی ، سر دادن شعار و بالا بردن صدا هنگام دعا خواندن ممنوع است. وزیر حج عربستان در توضیح این ممنوعیت ها گفته است که شعار دادن حجاج ایرانی باعث ایجاد مزاحمت برای دیگر حجاج می شود.

سخنگوی وزارت حج سعودی نیز شروطی را برای هئیت ایرانی مطرح کرده از جمله اینکه ایرانی ها باید در برنامه‌های توجیهی پیش از ورود به عربستان و پایبندی به طرح‌هایی که برای حفاظت از حجاج اجرا می‌شود حضور یابند.مسئولان حج سعودی شروط عجیب دیگر ی را هم بیان کرده اند که نشان می دهد آنها با انداختن سنگ بزرگ دنبال محروم کردن حجاج ایرانی هستند.

الجزیره این محدودیت ها را اینگونه بیان کرده است که توزیع نشریات یا مجلات خاصِ بعثه رهبری با محتوای چگونگی اجرای مناسک حج باید با موافقت وزارت فرهنگ و رسانه عربستان انجام شود، در غیر این صورت محدودیت‌ها و تحریم‌هایی شامل حال ایران خواهد شد.

این موارد نشان می دهد که سعودی ها نه تنها حاضر نیستند شروط بر حق ایران مانند تضمین امنیت حجاج را تامین کنند، بلکه درصدد هستند از طریق قرادادن شروط ایران را در آینده متهم وقایع احتمالی جلوه دهند. همه این موضوعات نشان می دهد که مسئولان ایرانی باید بدون هیچ مماشاتی حقوق زوار ایرانی را پیگیری کنند و در صورتی که این حقوق برآورده نشد به صراحت دلایل آن را به مردم اعلام کنند که بدون تردید این تصمیم با حمایت مردم مواجه خواهد شد.

منبع : تابناک
website tracking