۲۲ دی ۱۳۹۵ ساعت ۱۶:۲۳

کاسبی در پیاده رو/اجبار عبور عابرین پیاده از خیابان ها

کاسبی در پیاده رو/اجبار عبور عابرین پیاده از خیابان ها
دست فروشان بسیاری پیاده رو شهر دوست محمد شهرستان هیرمند را حق خود دانسته اند و در برخی از مناطق کل آن را به اشغال درآورده اند.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ به نقل از ندای هیرمند؛ پیاده رو محل عبور و مرور افراد برای تردد در سطح شهر است که عمدتاً این تردد ها در مناطقی همچون بازار، و ادارات بیشتر صورت می گیرد.

در مناطق بازاری، کسبه در جهت در دید گذاشتن اجناس خود سعی در انتقال آنها از داخل مغازه به پیاده رو ها را دارند تا ضمن جذب مشتری، بتوانند اجناس با کیفیت خود را به نمایش عموم درآورند.

 دست فروشان نیز از آن دسته از افرادی هستند که با برپایی دکه ها و چیدن بساط خود در وسط پیاده رو ها اجناس خود را به نمایش انظار عمومی در می آورند، پیاده روهایی که در وحله اول حق عبور عابر پیاده است را به طوری اشغال می کنند که در برخی از مناطق به سد معبر نیز متهم می شوند.

چیدن اجناس دست فروشان در پیاده رو ها علاوه بر بد جلوه دادن سیمای شهر تاثیر منفی در تردد افراد را دارد مثلا بارها اتفاق افتاده است که عابران پیاده با اجناس چیده شده برخورد داشته اند و در نهایت دلخوری بین فرد و دست فروش به وجود آمده است.

پیاده رو ها  را می توان حریم امن شهروندان نام گذاری کرد، جایی که عابران پیاده از آنها برای در امان ماندن از دست اتومبیل ها استفاده می کنند لذا به گفته برخی از شهرداران شهرای مختلف هیچ صنفی حق اشغال پیاده رو و برهم زدن این حریم امن را به بهانه های مختلف ندارد.

شهر دوست محمد مرکز شهرستان هیرمند در شمال استان سیستان و بلوچستان است که د منطقه شلوغ  و پر تردد آن که به بازار مشهور است کسبه و دست فروشان متعددی اقدام به ایجاد بساط در وسط بازار را کرده اند، دست فروشان بسیاری پیاده رو را حق خود دانسته اند و در برخی از مناطق کل آن را به اشغال درآورده اند.

مثلا در رو به روی یکی از بانک های این شهر که محل پارک خوردو است، بساط میوه فروشان به راه شده، به طوری که نیمی از عرض خیابان در اختیار آنان قرار دارد و نیمی دیگر را خودرو های پارک شده به اشغال خود درآورده اند.

مسئله ای که بارها توسط پلیس راهنمای و رانندگی به افراد گوش زد می شود اما هیچ توجهی به آن ندشه و بارها شاهد اتکرار این عمل ناپسند از سوی افراد بوده ایم.

برخی از شهروندان ایجاد پارکینگ را در بهبود این وضعیت مهم می دانند و می گویند: شهر دوست محمد مرکز شهرستان هیرمند قرار دارد و به طور کل به عنوان یک شهر پر تردد حتی یک پارکینگ برای پارک خوردو ندارد.

یکی دیگر از شهروندان عنوان می کند: با توجه به اینکه این شهر همانند یک چهار راه ارتباطی برای تردد به شهرهایی همچون زهک،زابل و از همه مهمتر پایانه مرزی میلک به شمار می رود احداث یک پارکینگ برای افرادی که از شهرهای دیگر در ادارات این شهرستان فعالیات دارند لازم . ضروری است.

 

جدا از بحث خیابان های شهر دوست محمد،پیاده رو های این شهر نیز در وضعیت آشفته ای قرار دارد ، گویا که این پیاده روها را تنها برای ایجاد کسب و کار برای دست فروشان احداث کرده اند، البته باید گفت که پدیده دست فروشی پس از خشکسالی در سیستان به وجود آمده است و مردم تنها راه امرار معاش خود را در این شغل می بینند.

حال که دست فروشی در این شهرستان اینگونه رونق گرفته است میطلبد که برای این قشر نیز شهرداری ها به فکر مکانی باشند تا با انتقال آنان همبه سیمای شهر کمک کرده باشند و هم برای آنان مکانی بهتر و در شان و منزلت آنها ایجاد شود.

شهردار دوست محمد که در مدت زمان حضور خود در شهرداری نشان داده که به چهره زیبای شهر اهمیت ویژه ای می دهد، می طلبد که این موضوع مهم و حساس را که مورد انتقاد بسیاری از شهروندان قرار گرفته است را نیز بهبود بخشد.

منبع : دانا

پربازدیدترین امروز

website tracking