۲۲ دی ۱۳۹۵ ساعت ۱۶:۲۳

والدین به شناخت و آگاهی از دوران بلوغ نیاز دارند؛

دوران عبور از کودکی به بزرگسالی/ توجه به ویژگی های روانی و اجتماعی دوران بلوغ

دوران عبور از کودکی به بزرگسالی/ توجه به ویژگی های روانی و اجتماعی دوران بلوغ
بلوغ و نوجوانی دوران تحول در عواطف و احساسات و رسیدن به دنیایی سرشار از نشیب و فراز تحولات شخصیتی و رفتاریست پس کنترل و مسیردهی به فرزندان در این برهه از تحول سنی توسط والدین لارم و ضروریست.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا به نقل از  پایگاه خبری تحلیلی صبریه، نوجوانی دوران عبور از کودکی به بزرگسالی است که شخصیت افراد در این تحول بلوغ شکل می گیرد پس شناخت درست و دقیق این دوره و آشنایی با دگرگونی های ژرفی که در قلمرو مسائل عاطفی،اجتماعی و روانی اتفاق می افتد برای نوجوان و خانواده یک ضرورت اجتناب تاپذیر است.

بسیاری از مشکلات خانواده ها در سن بلوغ فرزندان ناشی از عدم شناخت صحیح از این تحول عاطفی و اجتماعی نشات می گیرد و در این راستا گفت و گویی با پرستو پرواز دکترای روانشناسی درباب فیزیولوژی بلوغ و مسائل مربوط به ویژگی های رفتاری، عاطفی و اجتماعی نوجوان در هنگام بلوغ به شرح زیر صورت گرفت.

چرا  بلوغ را دوران مهم و بحرانی زندگی است؟

دوران بلوغ یعنی تغییر در دو بعد جسم و روان نوجوان که او را با بحرانی ناشی از این تغییر مواجهه می سازد عبور از مرز کودکی و قرار گرفتن در کانال بزرگسالی باعث شکل گیری خصلت و شخصیت نوجوان می شود و خوب است بدانیم که صفات و خصایص کسب شده در این دوران تبدیل به خصوصیت دائمی فرد می شود پس کسب خصوصیات رفتاری و اخلاقی مناسب لازمه ایجاد شخصیتی کامل در بزرگسالی است.

دلیل اهمیت و بحرانی بودن دوران بلوغ را تعیین مسیر آینده شخص می توان دانست چون این دوره از سن بهترین و مناسبترین زمان شکوفا نمودن استعداد های فردی است و محروم نمودن خود از شکوفایی در این دوران در هیچ دوره ای از زندگی قابل جبران نیست.

نوجوان و خانواده ی او چگونه با تحولات دوران بلوغ برخورد کنند؟

شناخت مشکلات شایع دوران بلوغ و آگاهی یافتن نوجوان و خانواده اش  در برخورد با این مشکلات بهترین راهکار مقابله ای با آسیب های این مقطع از سن است. اما مشکلات شایع این دوران را در اختلالات هیجانی،شخصیتی و رفتاری می توان خلاصه کرد .

ترس از اشتباه کردن ،ترس از عکس العمل دیگران و ترس از شرمساری جز اختلالات هیجانی است که نوجوان با آن مواجهه می گردد و با کسب اعتماد به نفس و پذیرش اشتباه و سعی در رفع خطا  با همکاری والدین می تواند این اختلال را حذف نمود در غیر این صورت فرد دچار افسرگی و سرخوردگی در خود می گردد که اثرات منفی بر آینده اش خواهد داشت.

اما اختلال شخصیتی که ریشه در کودکی نیز دارد با بروز خشونت و دعوا در مدرسه یا با اعضای خانواده خودنمایی می کند که با گفتمان بدون فشار و نصیحت طولانی قابل کنترل و درمان است.

استقلال طلبی  نوجوان و ابراز توانایی در میان خانواده،اقوام و دوستان از کشمکشهای رفتاری نوجوان در سن بلوغ است که با برنامه ریزی و ایجاد زمینه ی شکوفایی استعدادها و تعیین اهداف آینده از اختلال رفتاری دور خواهد شد و عدم ساماندهی به تغییرات رفتاری باعث بی حوصلگی، اشکال در تمرکز، کاهش کارایی تحصیلی و ناامیدی می گردد.

برخورد مناسب و پاسخ دهی به هر اتفاق روانی و جسمی در دوران بلوغ به نوجوان در شکفتگی او و دوری از مشکلات این دوره تاثیری عمیق و مفید خواهد داشت.

منبع : دانا

پربازدیدترین امروز

website tracking