۲۲ دی ۱۳۹۵ ساعت ۱۵:۳۶

رییس انجمن دندانپزشکان:

بیکاری دامن‌گیر دندانپزشکان جوان شده است/ فقدان طبقه‌بندی آموزشی برای دندانپزشکان

بیکاری دامن‌گیر دندانپزشکان جوان شده است/ فقدان طبقه‌بندی آموزشی برای دندانپزشکان
رییس انجمن دندانپزشکان گفت: طبقه بندی آموزشی برای دندانپزشکان وجود ندارد و دندانپزشک با گذراندن یک دوره کوتاه وارد این عرصه می‌شوند.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ به نقل از خبرگزاری سینا، محمدباقر شهنى‌زاده، رییس انجمن دندانپزشکان در یازدهمین کنگره سالیانه دندانپزشکان عمومى ایران که امروز صبح در سالن همایش‌هاى برج میلاد برگزار شد، گفت: بیمه‌ها شرکت‌هاى بزرگ سرمایه‌گذاری هستند و آنها برای بسیاری از افراد درآمدزایی می‌کنند، اما درآمد براى بسیارى از اشخاص به دارایی تبدیل شده است.

 

وی با بیان اینکه ما درخواست کردیم یک درصد از درآمد کارخانه‌هاى شیرینى و شکلات به بیمه دندانپزشکی اختصاص پیدا کند اما موافقت نشد، افزود: درآمد بیمه به جاى سلامت صرف درآمدزایی می‌شود، بیمه حوادث به دلیل تعداد کشته‌ها در حوادث جاده‌ای درآمدزا بوده اما بیمه دندانپزشکی درآمدزا نیست.

 

رییس انجمن دندانپزشکان عنوان کرد: در 2 سال اخیر سازمان‌هایى مانند شوراى سلامت دهان و دندان براى حل مشکلات بحرانى دهان و دندان شکل گرفت، اما این شورا بعد از 2 سال نتوانست پروژه ای را به وزیر تقدیم کند.

 

با اشاره به طرح تربیت بهداشت کار دهان و دندان و آسیب هاى ناشى از آن گفت: این بهداشت کاران دوره کوتاهى دیده و به درمان مشغول مى‌شوند که تبدیل شدن آنها به دندانپزشک و گرفتن جاى آنها آسیب بزرگی به سلامت دهان و دندان می‌زند.

 

شهنى‌زاده، ادامه داد: ما نسبت به تعداد دندانپزشکان و دانشکده هاى دندانپزشکى اعتراض داریم و در این میان به جاى آموزش دندانبزشک شروع به تربیت بهداشت کار دهان و دندان کردند که به سال 60 برگشتیم.

 

وی افزود: بیشتر خدمات دندانپزشکی در مطب‌ها خصوصى ارائه می‌شود و وزارت بهداشت به جاى خرید ٣ هزار یونیت دندانپزشکى، هر مطب را به مرکز بهداشت مراقبت و بیشگیری از مشکلات دهان و دندان  تبدیل کنیم، در سال یک هفته دندانپزشکان در اختیار دولت قرار  گرفته و خدمات رایگان به مردم ارائه کنند.

 

رییس انجمن دندانپزشکان تاکید کرد: ارتباط بین بدنه دندانپزشکان و انجمن ها باید بهبود پیدا کند.

 

وى با بیان اینکه کنگره ها  دندانپزشکان نباید نمایشگاه داشته و بخش فروش داشته باشد، گفت: متاسفانه کنگره‌ها بدون نمایشگاه‌ها نمی‌توانند هزینه‌های خود را تامین کنند اما اگر همه دندانپزشکان در این کنگره ها شرکت کنند با مشکل مالی مواجه نمى‌شویم.

 

شهنى زاده با بیان اینکه فارغ التحصیلان دندانپزشکی بدون هیچ آموزش دانشگاهى از دستگاه‌ها و تکنولوژی‌هاى نوین استفاده می‌کنند، گفت: طبقه بندی آموزشی برای دندانپزشکان وجود ندارد و دندانپزشک با گذراندن یک دوره کوتاه وارد این عرصه می‌شوند.

 

رییس انجمن دندانپزشکان عنوان کرد: آموزش بعد از فارغ التحصیلی باید مدیریت شود و دانشگاه ها دوره هاى آموزشی ایمپلنت را برگزار کنند  زیرا در این حوزه ها چالش بسیاری وجود دارد.

 

وی با اشاره به ورود کردن شرکت به حوزه آموزش دندانپزشکی گفت: شرکت ها فقط حق معرفی تجهیزات را بر روى پروتزهاى مصنوعی دارند اما برخی از آن ها حتی جراحی زنده و دوره آموزشى برگزار می کنندو آموزش هاى دولتی به شرکتی تبدیل شده است.

 

شهنى‌زاده عنوان کرد: یکی از مشکلات دندانپزشکان جوان  آن است که در بازار کار رها شده اند و به کار کردن در درمانگاه هاى دندانپزشکى سه شیفته با تعرفه بسیار کم روى آورده‌اند.

 

 

منبع : دانا
website tracking