۲۲ دی ۱۳۹۵ ساعت ۱۳:۵۲

در ورامین رخ داد؛

از هشدار تخلف در پلیس ساختمانی ورامین به شهردار تا ساخت غیرقانونی ساختمان های دیگر در ورامین/ دفعه بعد نوبت کدام ساختمان است؟

از هشدار تخلف در پلیس ساختمانی ورامین به شهردار تا ساخت غیرقانونی ساختمان های دیگر در ورامین/ دفعه بعد نوبت کدام ساختمان است؟
حادثه تخریب ساختمان ۴ طبقه و کشته شدن ۳ شهروند ورامینی در حالی رخ داد که محل گودبرداری در کنار خیابان اصلی بود و اصحاب رسانه سال ها قبل به صورت رسمی به شهردار ورامین در خصوص تخلفات پلیس ساختمانی ورامین هشدار داده بودند.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ به‌نقل از ورامین ما: دوره چهارم شورای شهر ها فعالیت خود را آغاز کرده بودند و در ورامین نیز ۱۳ عضو فعالیت های خود را در شورای شهر شروع کردند که در روزها اولیه فعالیت خود تصمیم گرفتند که شهردار استیضاح شده پاکدشت که اهل ورامین بوده را به اسم شهردار بومی بر سر کار آوردند. 

حیدریان شهردار ورامین در ماه های اولیه فعالیت خود خبرنگاران شهرستان را در سالن اجتماعات شهرداری دعوت کرده و کنفرانس مطبوعاتی برگزار کرد ولی فکرش را نمی‌کرد که با این حجم سوالات و مطالب روبرو شود.

هر کدام از خبرنگاران سوالات مختلف در حوزه های کاری شهرداری پرسیدند که یکی از سوالات نظارت بر فعالیت پلیس ساختمانی و همچنین گرفتن رشوه توسط برخی از این افراد بود که حیدریان در پاسخ اعلام کرد، دستگاه های مختلف نظارتی بر تمام فعالیت های صورت گرفته در شهرداری حتی فعالیت های شهردار نظارت دقیق دارند به همین جهت هیچ کس نمی تواند خلاف قوانین اقدام کند.

بعد از گذشت چند ماه از این نشست خبری و با درخواست مکرر شهروندان، خبرنگار ورامین ما به یکی از مناطق ورامین سر زد تا صحت مطالب بیان شده از سوی شهروندان را جویا شود که در بدو ورود در شهرک تخلفات قانونی زیادی مشاهده شده که به تبع مطلبی با عنوان “پیش چشم مسئولین؛ ساختمان هایی که غیرقانونی ساخته می شوند + تصاویر/ سندی از مشکلات نظارت بر ساخت و ساز” بر روی خروجی این سایت قرار گرفت.

در این مطلب موارد مختلفی از تخلفات قانونی با تصاویر منتشر شد و امید آن داشتیم که شهردار ورامین دستور قاطعی جهت مقابله با این ساخت و سازهای غیر قانونی که می تواند خسارت های جبران ناپذیری را در کوتاه مدت و بلند مدت به منطقه های مختلف و همچنین شهر ورامین وارد کند بدهد.

بعد از آن مطلب امید آن داشتیم که شهردار ورامین با اینگونه اقدامات مقابله کند ولی نه تنها هیچ اقدامی صورت نگرفت، بلکه ساخت و سازهای غیر قانونی در معابر اصلی شهر آغاز شد تا جایی که پشت ساختمان شهرداری ورامین ساختمانی ۷ طبقه ساخته شد در صورتی که طبق قانون شهرسازی، منطقه ورامین در محدودهR112  قرار دارد که تراکم مجاز محدوده ذکر شده ۲ طبقه روی پیلوت(۳طبقه) می باشد که با مجوز شورای شهر می تواند یک طبقه دیگر به آن اضافه شود.

این ساخت و سازهای غیرقانونی دو حالت می تواند داشته باشد؛ یا مسئولین شهری می‌دانند که مالک قصد ساخت بیش از ۴ طبقه را دارد و به همین دلیل نیز شناژ برای طبقات بیشتر در نظر می‌گیرد که نشان از آگاهی مسئولین نسبت به این تخلفات قانونی دارد، یا اینکه مسئولین نمی دانند و شناژ ساختمان برای ۴ طبقه ریخته می‌شود ولی بعداً بیشتر از آن تطبقات بیشتری ساخته می‌شود که در این حالت ساختمانی ساخته می‌شود که همگان آن را می‌بینند و می‌دانند که استحکام این ساختمان به اندازه حجم آن نیست.

در مورد دوم از مسئولین شهری توقع می رود که در همان مرحله اول یعنی ساخت ستون ساختمان با ادامه روند فعالیت آن مقابله کنند و اجازه ادامه فعالیت را ندهند در صورتی که در معابر اصلی شهری ورامین نمونه زیادی از این ساختمان ها بدون هیچ مشکلی در حال ساخته شدن هستند.

نمونه این ساختمان سازی های بی قید و بند در بلوار شهید باهنر ورامین در حال رخ دادن بود که در مرحله اولیه خود سه نفر از اعضای یک خانواده را به کام مرگ برد و ورامین را داغدار کرد.

مالک زمینی در این بلوار اقدام به گودبرداری غیراصولی کرد که هیچکدام از مسئولین شهری هیچگونه اقدامی برای مقابله با این فرد خاطی نکردند که بعد از وقوع این حادثه شایعاتی بیان شد که صاحب ملک مورد نظر از دوستان یکی از مسئولین ورامین بوده است و به همین دلیل نیز مسئولین شهری با این حال که هر روز از مقابل این زمین رفت و آمد می کردند، سرهای خود را به سمت دیگر خیابان بر می گرداندند تا این گودبرداری را نبینند.

این چشم پوشی زمانی مشخص شد که در ساعت های پایانی شب ۱۹ دی ماه خبر رسید که ساختمانی ۴ طبقه در بلوار باهنر ورامین به دلیل گودبرداری غیراصولی در زمین مجاورش تخریب شده است و افرادی از ساکنین آن زیر آوار مدفون هستند.

خبرنگاران و برخی از مسئولین شهرستان به همراه نیروهای آتش نشانی و هلال احمر در دقایق اولیه در محل حادثه حاضر شدند اما طبق مشاهدات شاهدان در صحنه، با این حال که خانه شهردار ورامین تنها حدود ۳۰۰ متر با محل حادثه فاصله داشت، تا حدود یک ساعت بعد از حادثه خبری از شهردار ورامین نبود.

روند آوار برداری با این امید که این سه نفر زنده هستند آغاز شد و تا ساعت ها به طول انجامید تا اینکه حدود ساعت ۷ صبح در فاصله چند دقیقه پیکر بی جان مادر و دو فرزند ۱۲ و ۶ ساله اش از زیر آوار بیرون کشیده شد.

دادستان ورامین در این بین به عنوان مدعی العموم وارد صحنه شده و به صورت قاطع دستور دستگیری مسئول پلیس ساختمانی، شهردار منطقه و همچنین صاحب ملک را صادر کرد و با شروع ساعت کاری پرونده به صورت ویژه پیگیری شد، در این بین نیز کاربران شبکه های مجازی نیز فعالیت گسترده ای علیه این چشم پوشی مسئولین شهری در مقابل کم کاری ها انجام دادند تا جایی که کمپین های مختلف راه اندازی شد.

بعد از ظهر امروز سه شنبه ۲۱ دی ماه نیز پیکر این سه شهروند ورامینی با حضور بسیار گسترده مردم و اصحاب رسانه به خاک سپرده شدند.

چند ساعت بعد از اتمام مراسم خاکسپاری بعد از گذشت دو روز از حادثه، شهردار ورامین بیانیه عذرخواهی صادر کرده و اعلام کرد در صورتی که مقصر شناخته شود استعفا می دهد ولی تنها چند دقیقه بعد خبر تکذیبیه آن منتشر شد که حیرت همگان را برافروخت.

زمانی ناراحتی اصحاب رسانه منطقه زیاد می شود که به یاد می آورند که به آقای شهردار تخلفات پلیس ساختمانی را گوش زد کرده بودند ولی وی زیربار آن نرفت و آن عدم قبول کلام خبرنگاران امروز باعث گرفته شدن جان ۳ شهروند شد.

امید آن داریم که دستگاه قضایی همانند گذشته به صورت قاطع با مسببین این امر مقابله کرده و همچنین اعضای شورای شهر دور چهارم ورامین که در طول فعالیت خود تنها یک بار طرح سوال از شهردار را داشتند که خود حواشی بسیار زیاد و لبخندهای تلخ را به دنبال داشت، امروز از خواب بیدار شوند و در هفته‌های آخر فعالیت خود اقدامی برای شهر ورامین انجام دهند.

منبع : دانا

پربازدیدترین امروز

website tracking