۲۲ دی ۱۳۹۵ ساعت ۱۳:۴۵

در ورامین رخ داد؛

8 ساعت زمان و ۳ پیکر بی جان حاصل تلاش ستاد بحران ورامین/ قسمتی از توان ستاد بحران ورامین به نمایش گذاشته شد

8 ساعت زمان و ۳ پیکر بی جان حاصل تلاش ستاد بحران ورامین/ قسمتی از توان ستاد بحران ورامین به نمایش گذاشته شد
سانحه ساختمان ۴ طبقه در ورامین در حالی رخ داد که ستاد بحران از دقایق اولیه وارد عمل شدند ولی در نهایت بعد از حدود ۸ ساعت فعالیت، ۳ پیکر بی جان را بیرون کشیدند در صورتی که فقط قسمتی از خانه در گودال فروریخته بود.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ به‌نقل از ورامین ما: در سانحه تخریب ساختمان ۴ طبقه بلوار شهید باهنر ورامین که در پی آن ۳ نفر از شهروندان جان خود را از دست دادند، عوامل مختلفی دست به دست یکدیگر دادند تا جان این همشهریان عزیز از دست رفته و ورامینی‌های گرامی داغدار شوند.

عامل اصلی این فاجعه از سوی مجموعه شهرداری ورامین رخ داد که در مقابل چشمشان گودبرداری غیراصولی صورت گرفته بود و هیچکدام نیز با این اقدام بسیار خطرناک مقابله نکرده بودند و در نتیجه نیز ساختمان مجاور این محل نیز فرو ریخت.

اما طبق گفته شاهدان عینی، خانمی که در این سانحه جان خود را از دست داده بود در لحظات اولیه که حجم افراد حاضر در محل و به تبع آن سر و صداها زیاد نبود صحبت می‌کرد و صدایش نیز شنیده شده بود ولی صبح روز بعد پیکر بی جانش از زیر آوارها بیرون کشیده شد.

یکی از ضعف‌های خیلی بزرگ که از دید همگان مغفول ماند، عملکرد ستاد بحران شهرستان ورامین است که در مواقع اضطرار باید عملکرد بسیار دقیق به همراه سرعت عمل بسیار بالایی ارائه دهد تا از میزان خسارت های مالی و همچنین خسارت‌های جانی بیشتر بکاهد.

در این حادثه که تنها قسمتی از یک ساختمان ۴ طبقه فرو ریخت و فقط ۳ نفر از شهروندان زیر آوار مانده بودند نیروهای هلال احمر، آتش نشانی، نیروی انتظامی، راهور و دیگر نیروها در دقایق اولیه در محل حادثه حضور پیدا کرده و اقدامات خود را آغاز کردند، در همین راستا نیز رئیس ستاد بحران از دقایق اولیه تا آخرین لحظات در محل حضور داشت تا بهترین عملکرد را بتواند ارائه دهد.

اما علی‌رغم حضور نیروها در لحظات اولیه، عملیات امدادرسانی از ساعت ۲۳:۳۰ دقیقه در محل آغاز شد ولی تا بعد از ساعت ۸ صبح نیز ادامه پیدا کرد در حالی که فقط قسمتی از ساختمان در گودال مجاورش فرو ریخته بود.

یکی از مسئولین شهرستان در گفت‌وگویی با خبرنگار ورامین ما یکی از عوامل کند شدن روند امداد رسانی را حضور کثیر مردم دانست که همین امر باعث شده بود نیروهای امدادی نتوانستند با سرعت عمل بالا به فعالیت‌های خود برسند.

اما نکته قابل توجه این است که سردار ناظری فرمانده انتظامی شرق استان تهران به همراه نیروهای راهور و دیگر مامورین نیروی انتظامی در محل حضور داشتند و می توانستند عموم مردم را متواری کنند که این امر مستلزم درخواست نیروهای امدادی به همراه اعلام برنامه‌ای برای حاضرین می‌بود که عموم مردم از محل حادثه متواری می‌شدند.

نکته قابل توجه این است که محل حادثه تا ساختمان مرکزی آتش نشانی ورامین که تمام سیستم‌های مدرن آتش نشانی ورامین در آن متمرکز است تا محل حادثه حدود ۵۰۰ متر فاصله داشته و نیروهای آتش نشانی طی کمترین زمان خود را به محل حادثه رسانده‌اند ولی باز هم سه پیکر بی روح صبح فردا از زیر آوار بیرون کشیده شد.

سوال مهم این است که با توجه به بافت فرسوده بسیاری از محل های ورامین و همچنین دور بودن فاصله روستاهای ورامین از مرکز شهر، اگر حادثه ای مانند زلزله در ورامین رخ دهد ستاد بحران شهرستان ورامین چه اقدامی می‌تواند انجام دهد؟

امید آن داریم ستاد بحران ورامین بتواند در بحران‌های مختلف بتواند عکس العمل مناسب و به موقعی نشان دهد و همانند این سانحه که فقط ۳ نفر زیر آوار قسمتی از ساختمان در گودال گیر کرده بودند که در نهایت جنازه‌هایشان را صبح فردا از زیر آوار نجات دادند، اقدام نکنند.

منبع : دانا

پربازدیدترین امروز

website tracking