۲۲ دی ۱۳۹۵ ساعت ۱۳:۱۴

در جلسه بررسی حادثه ورامین بیان شد؛

اردستانی: اگر شهردار استیضاح نشود استعفا می دهم/ رئیس شورای شهر: امروز طرح سوال و استیضاح شهردار وصول نشد

اردستانی: اگر شهردار استیضاح نشود استعفا می دهم/ رئیس شورای شهر: امروز طرح سوال و استیضاح شهردار وصول نشد
احمدی رییس شورای اسلامی شهر ورامین در پایان جلسه گفت: طرح سوال و استیضاح از شهردار وصول نشده است؛ امروز هیچ بحثی در این زمینه نشد اما در صورت صلاح دید اعضا و ارایه توسط آن بررسی جدی خواهد شد.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ به‌نقل از ورامین ما: صبح امروز جلسه اضطراری بررسی واقعه تخریب ساختمان ۴ طبقه بلوار شهید باهنر ورامین که باعث فوت ۳ نفر از اعضای یک خانواده شد در شورای شهر با حضور مسئولین مختلف شهرداری برگزار شد.

در این جلسه همه اعضا خواستار مشخص شدن عوامل مقصر در بروز این حادثه ومعرفی آنان به دستگاه قضایی شدند تا بار دیگری این مسئله رخ ندهد.

محمد وصالپور رئیس شورای شهرستان ورامین و همچنین عضو شورای شهر ورامین در این جلسه گفت: باید جلسه مدیریت بحران و شورای تامین شهرستان برای تنویر افکار عمومی صبح روز واقعه برگزار می شد تا سوء استفاده کنندگان در فضای مجازی نتوانند موج سواری کنند.

وی خاطر نشان کرد: ایمن سازی محل حادثه باید با هماهنگی قضایی به سرعت اجرا شود زیرا ممکن است به بناهای اطراف از جمله زبانسرای همجوار ساختمان تخریب شده خسارت وارد کند.

محمد شیرکوند یکی از اعضای شورای شهر نیز گفت: اینکه واحد پلیس ساختمان شهرداری گودبرداری ۳۳۰ متری در کنار خیابان اصلی را ندیده است قابل قبول نمی باشد زیرا این واحد کوچکترین ساخت و سازها را رصد می کند.

وی خاطر نشان کرد: مسولان سهل انگار در خون ریخته شده بیگناهان این حادثه شریک هستند و باید پاسخگوی افکار عمومی باشند.

جعفر اردستانی دیگر عضو شورای شهر ورامین در ادامه جلسه افزود: شهرداری ما سه سال است دچار حاشیه و دارای اشکالات فنی متعددی است.

وی اظهار کرد: برخی مسئولان تلاش می کنند پنهان کاری کرده و اشتباهات و قصور خود را متوجه دیگران کنند در حالی که  تجهیزات امداد رسانی ما کمتر از چهار طبقه است اما شهرداری اجازه ساخت بیش از ده طبقه را می دهد و این مشکل آفرین است.

اردستانی ضمن بیان اینکه نیروهای بی انگیزه، بدون تخصص و متخلف وقتی در سمتی قرار می گیرند این چنین پیامدهایی دارد گفت: نباید فقط دو نیروی شرکتی پلیس ساختمان را مقصر دانست بلکه باید وجدان داشت و اشتباهات را پذیرفت.

اردستانی تصریح کرد: بالاتر از مسئله ای که در شهر ورامین رخ داده است، مصیبتی برای شهر ما نیست به همین دلیل اگر شهردار استیضاح نشود من به علت بی کفایتی شورا استعفا می کنم.

حبیبی عضو دیگر تازه وارد شده به شورای شهر ورامین نیز گفت: رییس پلیس ساختمان قبلی که بازنشسته بوده است با تاکید شهردار ادامه کار داده بود.

وی افزود: چرا یک میلیارد و نیم پول صرف والیبال می کنیم و برای تامین آن مجبور می شویم با چشم پوشی از تخلفات ساخت و ساز از این طریق کسب درآمد کنیم.

زهرا هداوند عضو شورای شهر ورامین تصریح کرد: کمیته حقیقت یاب با حضور کارشناسان بی طرف و متخصص باید تشکیل  و با خاطیان برخورد جدی شود.

وی افزود: در شبکه‌های مجازی افراد بدون اطلاع از موضوع، بدترین توهین‌ها و ناسزاها را به ما اعضای شورای شهر و مسولان شهرداری دادند.

احمدی رییس شورای اسلامی ورامین در ادامه این جلسه بیان کرد: ما چون در معرض اتهام هستیم نمی‌توانیم کمیته حقیقت‌یاب تشکیل دهیم اما با هماهنگی مقام قضایی، کارشناسان در حال بررسی موضوع هستند.

حیدریان شهردار ورامین در این جلسه گفت: اشتباه یک یا دو نفر را نباید به همه نیروهای شهرداری تعمیم داد، به همین منظور ان شاءالله قضاوت‌ها برای رضای خداوند باشد و منصفانه داوری کنیم.

وی ضمن بیان اینکه اختلاف با شخص شهردار نباید بهانه برای حمله به نهاد خدمت رسان شهرداری شود افزود: به گونه‌ای صحبت کرده و قضاوت کنیم که در محضر داوری الهی شرمنده نشویم.

شهردار ورامین بیان کرد: من شخصا اطلاع نداشتم که این تخریب بدون مجوز بوده است و ما هم فکر می کردیم چون در بلوار اصلی است جواز دارد.

حیدریان پس از بیان اینکه پلیس ساختمانی شهرداری کوتاهی کرده است و نباید به مالک اجازه ادامه کار داده می‌شد گفت: مالک برای حمل آن میزان آوار آن هم در بلوار اصلی باید با راهنمایی و رانندگی شهرستان هماهنگی می‌کرد و مجوز می‌گرفت که این کار هم نکرده است.

وی خاطر نشان کرد: نامه‌ای از سوی شهرداری ورامین به نظام مهندسی فرستاده شده است تا فرایند پس از تخریب ساختمان چهار طبقه بهتر صورت گیرد.

شهردار ورامین ضمن بیان اینکه مالک تخلف کرده و نباید همه قصور و اشتباهات را به شهرداری نسبت داد گفت: تیم کارشناسی ویژه شهرداری برای بررسی علل حادثه تشکیل شده است و پس از نظرات کارشناسان متعهد و متخصص، افراد مقصر در هر سمتی که باشند معرفی و میزان کوتاهی هر فرد مشخص می‌شود.

وی خاطر نشان کرد: نتایج بررسی اقدامات این تیم پس از نهایی شدن به اطلاع مردم رسانده می شود.

شهردار ورامین افزود: امروز با حضور کارشناسان سازمان نظام مهندسی، چگونگی اجرای سازه نگهبان بررسی و اجرا می‌شود.

حیدریان ادامه داد: برای ساکنان ساختمان ریخته شده و همسایه‌های این بنا، منازل استیجاری تهیه می شود تا زمانی که ساختمان آن‌ها بازسازی شود.

اکرم تاجیک عضو شورای شهر ورامین در ادامه این جلسه گفت: به علت هزینه‌های جاری شهرداری نمی‌توان امکانات و تجهیزات مورد نیاز برای حل مشکلات بحران تهیه کرد.

وی ضمن بیان اینکه در مدت چهار سال ۴۵۰ نیروی کار به شهرداری تحمیل شده است افزود: مجموعه‌ای که مخارجش از درآمدش بیشتر شود باید چشمانش را روی تخلفات ساختمان سازی ببندد تا درآمدی از محل جریمه ساختمان های متخلف داشته باشد و یا از روی اجبار از هزینه‌های عمرانی و فرهنگی بکاهد .

عضو شورای شهر ورامین تصریح کرد: امروز باید به دنبال کاهش هزینه‌ها و افزایش درآمدهای شهرداری باشیم.

حسن فرجی عضو شورای شهر ورامین در این جلسه بیان کرد: هزینه‌های شهرداری برای ورزش از جمله تکواندو و مراسم اربعین طبق بودجه و مصوبات شورای اسلامی شهر بوده و قانونی است.

مومنی شهردار منطقه یک ورامین که یکی از مقصرین اولیه شناخته شده بود نیز در این جلسه گفت: این ملک بدون اجازه شهرداری تخریب و گودبرداری شده است.

وی خاطر نشان کرد: کمیته حقیقت یاب باید تشکیل شود تا عوامل شناسایی و میزان قصور هر کس معین شود، اما عامل اصلی این حادثه شخص مالک است.

پارسا رییس سازمان آتش نشانی در ادامه جلسه بررسی عوامل حادثه ساختمان ۴ طبقه بلوار شهید باهنر ورامین گفت: ساعت ۲۳ و ۱۶ دقیقه حادثه به ما اطلاع داده شد و در کمتر از دو دقیقه در محل حاضر شدیم.

وی ضمن بیان اینکه تمام ۶۰ نیروی عملیاتی ما به همراه همه امکانات و تجهیزات به صحنه آورده شده بود افزود: صحنه بسیار خطرآفرین بود و برخی افراد شخصی به نظرات ما و به گفته کارشناسانی که از تهران آمده بودند توجه نمی‌کردند و در امر امداد رسانی دخالت می‌کردند.

پارسا خاطر نشان کرد: به گفته کادر پزشکی، هر سه نفر در همان لحظه اول براثر اصابت آوار فوت کرده بودند.

معاون حقوقی شهرداری ورامین نیز در این جلسه گفت: دستگاه قضایی مانع اجرای سازه نگهبان کارکنان شهرداری برای ساختمان فروریخته شده است در صورتی که نباید پیش از بررسی کارشناسان دادگستری اظهار نظر و قصاص قبل از جنایت کرد.

مسئول پلیس ساختمان شهرداری ورامین در این جلسه بیان کرد: در تاریخ ۲۲ آذر ماه سال جاری به این سمت منصوب شدم و پیش از شروع کار بنده، هم تخریب و هم گودبرداری انجام شده بود.

وی خاطر نشان کرد: بارها تذکر داده شد و حتی جلوی ادامه کار گرفته شد.

 

احمدی رییس شورای اسلامی شهر ورامین در پایان جلسه گفت: طرح سوال و استیضاح از شهردار وصول نشده است؛ امروز هیچ بحثی در این زمینه نشد اما در صورت صلاح دید اعضا و ارایه توسط آن بررسی جدی خواهد شد.

وی خاطر نشان کرد: عذرخواهی ما این است که پس از بررسی‌ها با متخلفان به شدت برخورد و از بروز اینگونه حوادث جلوگیری کنیم.

منبع : دانا

پربازدیدترین امروز

website tracking