۲۲ دی ۱۳۹۵ ساعت ۱۱:۵۲

تکنیک‌های برقراری ارتباط با نوجوانان/ نیمه پر لیوان را ببینید

گروه اجتماعی: یک روانشناس در خراسان‌جنوبی گفت: بیشتر روابط والدین و نوجوانان تلاش برای تصحیح رفتارهای اشتباه نوجوان است، آنها تلاش می‌کنند عادت‌های به گمان خودشان اشتباه نوجوان‌ها را عوض کنند و گاهی نیمه خالی لیوان را می‌بینند.

پوران عباسپور در گفت و گو با خبرگزاری بین المللی قرآن (ایکنا) از خراسان‌جنوبی، با بیان اینکهاین روزها بیشتر روابط والدین و نوجوانان تلاش برای تصحیح رفتارهای اشتباه نوجوان است، گفت: آنها مدام توصیه می‌کنند نوجوانان‌شان بیشتر درس بخوانند یاتلاش می‌کنند عادت‌های به گمان خودشان اشتباه نوجوان‌ها را عوض کنند.

وی افزود: باید گفت، پدر و مادرها در ارتباط با نوجوان همیشه نیمه خالی لیوان را می‌بینند، مثلا شکست‌ها، نمرات بد، دوستان بد و بدرفتاری‌ها.

این روانشناس ادامه داد: در حالی که در کنار این موضوعات موفقیت‌ها و کارهای خوب نوجوان به راحتی نادیده گرفته می‌شود و چه بسا اثرات مخربی بر روی فرزند بگذارد.

عباسپور اظهار کرد: باید توجه داشت که مرحله عبور از کودکی به بزرگسالی برای خود نوجوان نیز سخت است، چرا که بسیاری از تغییرات در همین سنین رخ می‌دهد و نوجوان نیز در مواقعی دچار حالت گیجی، تردید، نگرانی و فقدان اعتماد به نفس می‌شود.

وی تصریح کرد: او از لحاظ روحی نیز دچار بیشترین تغییرات در حالات عاطفی شده و خشم شدید و عشق فراوان را تجربه می‌کند، از نظر جسمی‌ نوجوان به تکامل رسیده، به همین دلیل است که اگر در این سنین کسی را برای صحبت و گفتگو درباره مسایل خود نداشته باشد ممکن است دچار مشکلاتی شود، او از نظر هوش در فعال‌ترین وضعیت ممکن قرار دارد و به خوبی قادر به تجزیه و تحلیل انواع مسایل و دیدگاه‌ها است.

این روانشناس گفت: در این زمان نوجوان شروع به بررسی رفتار‌ها و نقطه‌نظرات والدین کرده و با درک تغییرات میان تفکر خود و والدین مناقشات آغاز می‌شود.

عباسپور افزود: از طرفی، نوجوان تحت فشار بیشتری نسبت به گذشته از طرف محیط پیرامونش قرار می‌گیرد و نیاز به حمایت والدین در این دوران بیشتر از هر وقت دیگر احساس می‌شود.

وی ادامه داد: والدین وقتی با بحران نوجوانی رو به رو می‌شوند، در بسیاری از موارد سعی می‌کنند کنترل امور را به دست بگیرند، در این راه ممکن است دیکتاتور و جدی شوند و با نوجوان درگیر شوند تا ثابت کنند قدرت در دست آنان است.

این روانشناس با بیان اینکه والدین بایدگاهی اوقات بهتر است شیوه‌های کنترل را تغییر دهند، یادآورشد: اگر نوجوان به نصیحتی گوش نمی‌دهد به جای مجبور ساختن وی به اطاعت و تقلید، بهتر است در بعضی خواسته‌ها که خطری ندارد، بگذاریم راهی را که ما نادرست می‌دانیم، بپیماید و پیامدهای آن را پذیرا شود.

وی خاطرنشان کرد: اگر والدین شرایط را به خوبی درک نکنند، نخواهند توانست ارتباط خوبی با فرزندشان برقرار کنند و این شرایط برای نوجوان نیز سخت خواهد بود.

سپیده قلندری اسفدن

منبع : خبرگزاری قرآن

پربازدیدترین امروز

website tracking