۲۲ دی ۱۳۹۵ ساعت ۱۰:۳۹

مدیرکل انتقال خون استان کردستان:

ثبت ۲۷ هزار و ۴۹۲ مراجعه برای اهدای خون در کردستان

ثبت ۲۷ هزار و ۴۹۲ مراجعه برای اهدای خون در کردستان
سنندج- مدیرکل انتقال خون استان کردستان ازثبت ۲۷ هزار و ۴۹۲ مراجعه برای اهدای خون دراین استان خبرداد وگفت: در۹ ماهه امسال بالغ بر۳۸ هزار واحد فرآورده خونی دربین مراکز درمانی استان توزیع شد.

محمد سعید کریمیان در گفت‌وگو با خبرنگارمهر به تعداد مراجعه کنندگان برای اهدای خون دراستان اشاره کرد و گفت: در ۹ ماهه امسال میزبان ۲۱ هزار و ۱۸۷ اهداکننده خون بوده ایم که از این تعداد ۱۸ هزار و ۱۷۹ نفر موفق به اهدای خون خود شدند.

وی با اشاره به اینکه میزان مراجعه کنندگان در ۹ ماهه امسال نسبت به مدت مشابه سال قبل ۱۱.۷ درصد رشد داشته است، عنوان کرد: استان دراین مدت توانست رتبه نخست کشوری در زمینه افزایش شاخص اهدای خون مستمر را کسب کند.

وی ادامه داد: تا پایان آذر ماه امسال ۱۱ هزار و ۹۵۴ مورد اهدای خون به صورت مستمر انجام پذیرفته است که در مقایسه با رقم ۸ هزار و ۴۱۳ اهدای مستمر مدت مشابه سال گذشته رشد ۴۲ درصدی داشته است.

کریمیان اهداکنندگان مستمر را ارزشمندترین سرمایه سازمان خواند و بیان کرد: افزایش چشمگیر آمار اهدای خون مستمر نتیجه برنامه ریزی و اجرای طرح نظام مند ارتقای ضریب سلامت خون های اهدایی است که برای اولین بار در کشور در این استان اجرا شد و نتیجه آن کسب رتبه اول کشوری تولید سالم ترین فرآورده های خونی است.

 مدیرکل انتقال خون نقش بانوان اهداکننده خون را کمرنگ خواند و گفت: از مجموع ۱۸ هزار و ۳۱۹ مورد خونگیری به عمل آمده تا پایان آذر ۹۵ ۱۷ هزار و ۱۳۸ واحد خون اهدایی توسط آقایان اهدا شده است.

کریمیان عنوان کرد:  سهم بانوان اهداکننده خون تنها یک هزار و ۱۸۱ مورد بوده است که این آمار نشانی از رشد شاخص اهدای خون بانوان در استان ندارد .

توزیع بالغ بر ۳۸ هزار واحد فرآورده خونی در بین مراکز درمانی استان

وی با بیان اینکه در این مدت ۳۸ هزار و ۷۰۸ واحد فرآورده خونی در بین مراکر درمانی توزیع شده است، اضافه کرد: بیشترین میزان فرآورده های تولیدی در بیمارستان توحید سنندج مصرف شده است.

وی ادامه داد: در ۹ ماهه سال جاری ۱۲ هزار و ۴۳۳ فرآورده خونی توسط بانک خون بیمارستان توحید درخواست شده که انتقال خون استان با شاخص مطلوب پاسخگویی قریب به ۹۵ درصد ۱۱ هزار و ۷۷۴ فرآورده خونی شامل، گلبول قرمز فشرده، پلاسمای تازه منجمد، پلاکت، محصولات آفرزیس و کرایوپرسیپیتیت را جهت درمان بیماران به این بیمارستان تحویل داده است.

کریمیان به ترتیب بیمارستان بعثت سنندج و امام خمینی(ره) سقز را حایز رتبه های بعدی دریافت بیشترین فرآورده های خونی تولیدی استان ذکر کرد و اظهارداشت: انتقال خون استان در هر حال بیش از ۹۰ درصد درخواست های بیمارستانی را منطبق با جزئیات درخواست پزشک تامین کرده است.

وی بیان کرد: همراهی مردم نوع دوست و کیفیت پاسخگویی موجب شده است تا هیچ بیماری در استان کردستان در پروسه درمان با کمبود فرآورده های خونی سالم و در دسترس مواجه نشود .

وی به مباحث مدیریت تولید و مصرف فرآورده های خونی، سیاست های اقتصاد مقاومتی و ارتقای کیفیت خدمات اشاره کرد و گفت: مجموعه تخصص محور انتقال خون کردستان خود را در قبال قطره قطره خون های اهدایی مردم نوع دوست موظف می داند و با هدف کاهش ضایعات و جلوگیری از اتلاف بیت المال هیچگاه خونی را از اهداکنندگان خون دریافت نخواهد کرد مگر بیمار نیازمندی چشم انتظار فرآورده مشتق از این خون اهدایی باشد .

منبع : مهر

پربازدیدترین امروز

website tracking