۲۲ دی ۱۳۹۵ ساعت ۰۸:۳۶

رئیس اداره دامپزشکی شهرستان قزوین:

فاز دوم تست مشمشه در قزوین پایان یافت

فاز دوم تست مشمشه در قزوین پایان یافت
قزوین- رئیس اداره دامپزشکی شهرستان قزوین از پایان فاز دوم تست مشمشه در استان خبر داد.

عیسی غیاث یزدی در گفتگو با خبرنگار مهر اظهار کرد: بیماری مشمشه یکی از قدیمی ترین بیماریهای مسری جمعیت تک سمیان «اسب، الاغ، قاطر» بوده و با توجه به زئونوز بودن این بیماری، می تواند باعث تلفات سنگینی در انسان شود.

وی افزود: تاکنون واکسنی برای پیشگیری از وقوع این بیماری وجود نداشته و تنها راه مبارزه و ریشه کنی این بیماری تستهای غرباگری «تست مشمشه» در جمعیت تک سمیان است که انجام این تست باعث تشخیص زود هنگام بیماری در دام درگیر و معدوم سازی دام آلوده برای جلوگیری از گسترش بیماری در جمعیت تک سمی و انسان می شود.

غیاث یزدی تصریح کرد: سالانه دو نوبت تست مالئیناسیون توسط ادارات دامپزشکی سطح کشور صورت می پذیرد که در این راستا اداره دامپزشکی شهرستان قزوین در فاز دوم سال ۱۳۹۵، تعداد ۲۲۱راس تک سمی موجود در ۱۵ مرکز نگهداری اسب و باشگاه سوارکاری تحت عملیات تست مشمشه قرار گرفت.

وی بیان کرد: همچنین با توجه به اهمیت بیماری مشمشه در حیات وحش خصوصاً حیواناتی که در باغ وحشها نگهداری می شوند، تک سمی های موجود در دهکده طبیعت باراجین نیز تحت عملیات مالئیناسیون قرار گرفتند که نتایج حاصل از قرائت آنها عاری بودن حیوانات از بیماری مشمشه هستند.

یزدی تصریح کرد: با توجه به این موضوع که باکتری عامل بیماری از طریق لوازم و اشیاء آلوده از قبیل لوازم ستوربانی، سم چینی، یراق آلات اسب، لواشه و لوازم دامپزشکی نیز می تواند منتقل شود و فقرغذایی، شرایط بهداشتی نامطلوب، تراکم حیوانات، عوامل استرس زا و تضعیف ایمنی بدن «از قبیل آلودگی انگلی» از جمله عوامل خطرزا در ابتلاء به مشمشه هستند. لذا مهمترین راههای کنترل، رعایت اصول بهداشتی از قبیل «ضدعفونی کردن محیط، جایگاه و لوازم» و قرنطینه ای است.

منبع : مهر

پربازدیدترین امروز

website tracking