۲۱ دی ۱۳۹۵ ساعت ۱۵:۵۱

سرپرست شبکه دامپزشکی سربیشه:

کنترل بیماری بروسلوز نیازمند عزمی همگانی است

کنترل بیماری بروسلوز نیازمند عزمی همگانی است
سرپرست شبکه دامپزشکی سربیشه گفت: بیماری بروسلوز بیماری است که از قدیم الیام همراه دام و دامدار بوده و انسان و دام را درگیر خود می کند و بیماری هزار چهره بروسلوز یا تب مالت گروه بسیار زیادی از پستانداران اهلی و وحشی را مبتلا می سازد .

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ سید حمید محمدی سرپرست  شبکه دامپزشکی سربیشه در گفتگو با آوای سربیشه، گفت: بیماری بروسلوز بیماری است که از قدیم الیام همراه  دام و دامدار بوده و انسان و دام را درگیر خود می کند و بیماری هزار چهره بروسلوز یا تب مالت گروه بسیار زیادی از پستانداران اهلی و وحشی را مبتلا می سازد .

 

وی افزود:  این بیماری به علت ایجاد سقط جنین در دام ، کاهش تولید شیر ، عقیمی و نازایی و از دست رفتن ارزش اقتصادی دامهای مبتلا می شود و  علاوه بر بعد اقتصادی به علت ابتلای انسان به این بیماری از بعد بهداشتی هم دارای اهمیت فراوان است.

 

محمدی ادامه داد :اهمیت اقتصادی جایگاه دامپزشکی در مورد ریشه کنی و کنترل بیماری های مشترک به مراتب بیشتر از نقش اقتصادی دامپزشکی در کنترل بیماری های دامی است، چرا که بیماری های مشترک علاوه بر خسارت رساندن به ذخایر دامی ، تهدیدی جدی برای سلامت عمومی جامعه محسوب می شوند که نه تنها نیروی کار جامعه را ناتوان کرده و از چرخه اقتصاد و تولید خارج می کند، بلکه هزینه های درمانی سنگینی را بر دوش سیستم بهداشت و درمان تحمیل خواهد کرد.

 

وی در خصوص کمبود بودجه در حیطه مبارزه با بیماری های مشترک علی الخصوص بروسلوز اشاره کرد و ادامه داد : اختصاص دادن بودجه در این زمینه به نوعی صرفه جویی در هزینه های درمان شهروندان و سرمایه گذاری در حوزه سلامت محسوب می شود.

 

محمدی برنامه های دامپزشکی در این زمینه را اینطور برشمرد : . مبارزه با بیماری بروسلوز بر پایه واکسیناسیون و برنامه تست و کشتار دامهای مبتلا است  که در زمینه برنامه تست و کشتار باید پشتوانه مالی قوی در دسترس دامپزشکی باشد تا بتواند دام های مبتلای آزمایش مثبت را راهی کشتارگاه و ذبح اجباری کند.

 

سرپرست  شبکه دامپزشکی سربیشه اظهار داشت : در امر مبارزه با این بیماری از ابتدای سال جاری تاکنون بیش از 36 هزار رأس دام سبک و سنگین این شهرستان بر علیه این بیماری واکسینه شده است و یک رأس گاو  و 6 رأس گوسفند در اثر ابتلای به این بیماری راهی کشتارگاه شده است.

 

محمدی در پایان از همه متصدیان عرصه دام و دامپروری و همچنین مسئولین ذیربط خواست تا با فراهم آوردن امکانات لازم به دامپزشکی و اقدامات مستمر دامپزشکی در کنترل و ریشه کنی بیماری ها شاهد جامعه ای عاری از بیماریهای دامی باشیم.

 

منبع : دانا

پربازدیدترین امروز

website tracking