۲۰ دی ۱۳۹۵ ساعت ۱۸:۳۱

انتخابات شورای روحانیت و افتای شهرستان بانه برگزار شد

گروه اجتماعی: انتخابات شورای روحانیت و افتای بانه به همت مرکز بزرگ اسلامی بانه امروز، 20 دی ماه در مرکز بزرگ اسلامی این شهرستان برگزار شد.
به گزارش خبرگزاری بین‌المللی قرآن(ایکنا) از کردستان، حجت‌الاسلام حسن منتظری، مدیر مرکز بزرگ اسلامی غرب کشور در جلسه انتخابات شورای روحانیت و افتای بانه اظهار کرد: با توجه به پیشرفت علم تکنولوژی و دسترسی آسان به اطلاعات مختلف وظایف روحانیون بسیار سنگین تر از گذشته شده و باید در ترویج و تبلیغ دین مبین اسلام تلاش بکنند.

وی افزود: در جهان مسایل مختلف حوزه‌های فرهنگی کشور وظیفه‌ای برای روحانیت و علمای دینی مشخص می‌کند، وظیفه روحانیت با توجه به وضعیتی که در جهان اسلام مشاهده می‌شود، سنگین است.

مدیر مرکز بزرگ اسلامی غرب کشور به مشکلات سیاسی جهان اسلام اشاره و بیان کرد: هجمه‌هایی در بخش درونی و بیرونی جامعه اسلامی وجود دارد در درون جامعه اسلامی افراط گرایی که به عنوان مذهب و اسلام واقعی با افراطی گری و کشتار به گونه ای اسلام را در جهان جلوه می دهد که نامی از اسلام در جهان نماند.

وی بیان کرد: در بخش بیرون جامعه ی اسلامی توطئه ای که ابر قدرت ها در قالب مسیحیت وو زرتشتی و دیگر ادیان الهی بر اسلام وارد می کند و ماهیت اصل اسلام، توحید، یکتاپرتی و شخصیت پیامبر عظیم شان اسلام را زیر سوال می برند.

وی بیان کرد: نیازهای نسل امروز در جوامع اسلامی با توجه به دسترسی جوانان به فضاهایی مجازی مانند گذشته نیست و این فضاهای مجازی در کمترین زمان به اطلاعات مختلفی می رساند که ایمان و اصل عقیده او را زیر سوال می برد و ما باید پاسخگو باشیم.

مدیر مرکز بزرگ اسلامی غرب کشور با اشاره به شیوه های تبلیغی اسلام، عنوان کرد: قرآن مطالبب دینی را با احساسات و عواطف مردم پیوند می دهد و وجدان مردم را به داوری می کشاند.

وی هدایت، ارشاد و رفع گرفتاری های مسلمانان از وظایف مهم روحانیون عنوان کرد، افزود: با توجهه به شهرایط اجتماعی جامعه باید روحانیون آگاه باشند و خود را با شرایط جدید جامعه وفق بدهند و به روز باشند و مردم را در مسیر رشد و تعالی هدایت کنند.

این مسئول تاکید کرد: باید شورای روحانیت و افتای شهرستان را برای پیشبرد اهداف دین اسلام با رویکرد جدید تقویت کنیم.

وی وظایف این شورا را حل مشکلات و مسایل فقهی و عقیدتی و همچنین ترویج و تبلیغ دین اسلامم و مسایل مهم اعتقادی و اجتماعی دانست که باید این میراث گرانبها را به نسل های آینده منتقل کنیم و ما نیز در تقویت و ماندگاری آن برای نسل امروز و فردای جامعه تلاش کنیم.

در ادامه ماموستا فاتح کهنه پوشی، رئیس مرکز بزرگ اسلامی بانه با اشاره به اهمیت و ضرورت شورای افتا و شورای روحانیت گفت: و جود این شوراها برای تقویت و انسجام روحانیون، همچنین ترویج دین اسلام و حل مشکلات و مسایل اجتماعی و عقیدتی ضروری است.

وی با اشاره به اینکه وجود این شوراها برای جامعه و همچنین مجموعه روحانیون یکک ضرورت است که باید برای تقویت و انسجام آن تلاش کنیم، بیان کرد: شورای روحانیون و شورای افتا انتصابی است که توسط نماینده ولی فقیه حجت الاسلام والمسلمین شاهرودی به مدت یک سال انتخاب می شوند و در خلال این یکسال با مشورت علمای شهرستان بانه زمینه برگزاری انتخابات درون مجموعه ای حوزه روحانیت برگزار می شود.

بعد از یکسال روحانیون شهرستان برای ابقاء یا انتخاب افراد دیگر تصمیم می گیرند که بستر آن درر این یکسال فراهم می شود.

در این شوراها مسایل مختلف فقهی، اعتقادی و مسایل مربوط به مذهب در قالب جلسات مطرحح می شود و در صورتی که نیاز باشد در شورای افتای استان مطرح می شود

شورای افتای استان از علمای شاخص شهرستان ها و حدود ۳ نفر از علمای مرکز استان که تعدادد آنها ۱۹ نفر است، تشکیل می شود و مسایل کلی، فرا منطقه و مسایل اهل سنت شافعی مذهب کل کشور با توجه به دغدغه هایی که در این منطقه و دیگر مناطق وجود دارد بررسی می شود.

در پایان جلسه ماموستایان احمد عبد خدا، عبدالعزیز احمدی، رحیم عباسی، عبدالله عبدالهی وو عبدالرحمان صالح‌زاده بااحکامی به عنوان شورای افتا و شورای روحانیت شهرستان بانه انتخاب شدند و همچنین ماموستایان احمد عبد خدا و عبدالعزیز احمدی از اعضای سابق شورای روحانیت برای بار دوم در سمت خود ابقا شدند.

منبع : خبرگزاری قرآن
website tracking