۲۰ دی ۱۳۹۵ ساعت ۱۲:۳۱

قدیری:

عملیات کربلای 5 دهان یاوه گویان را بست

گروه اجتماعی: مدیرعامل کانون سنگرسازان بی‌سنگر استان مرکزی گفت: عملیات کربلای 5 در مدت زمان کوتاه با امکانات کم صورت گرفت و نتایج آن فوق تصور فرماندهان بود، تمام دنیا که علیه نظام در عملیات کربلای 4 تبلیغات و یاوه‌گویی می‌کردند پس از این پیروزی حرفی برای گفتن نداشتند.
به گزارش خبرگزاری بین‌المللی قرآن(ایکنا) از استان مرکزی، لطف‌الله قدیری، مدیرعامل کانون سنگرسازان بی‌سنگر استان مرکزی، شامگاه گذشته، 19 دی‌ماه در دومین یادواه شهدای سنگرسازان بی‌سنگر و شهدای عملیات کربلای 5 که در جهادکشاورزی استان برگزار شد، گفت: برای تبلیغ در حوزه فرهنگ ایثار و شهادت برنامه‌ها باید به گونه‌ای باشد که خروجی مدنظر را شاهد باشیم.
وی افزود: رزمندگان جان خود را در طبق اخلاص قرار دادند و ایستادن امروز ما به یُمن وجود شهداست که قیمت دارد. مهندسی رزمی اصلی‌ترین بخش جنگ مخصوصاً در جنگ‌های فیزیکی و زمینی را تشکیل می‌د‌هد، این نقش مهم را جهاد سازندگی در شرایطی برعهده گرفت که الفبای مهندسی را هیچ یک از یگان‌ها نظامی آموزش ندیده بود.
قدیری بر لزوم فرهنگ و مدیریت جهادی تأکید کرد و گفت: جهادسازندگی با وجود اینکه از مهندسی رزمی چیزی نمی‌دانست به فرمان امام احل به صورت خودجوش شکل گرفت و جهادگران کاری را آغاز کردند که از عهده کسی ساخته نبود، تا آخر جنگ مهندسی رزمی شکل گرفت اما مهندسی که در جهاد بود را جای دیگری شاهد نبودیم.
مدیرعامل کانون سنگرسازان بی‌سنگر استان مرکزی با ابراز نارضایتی از اینکه بخش مهندسی رزمی در جنگ مغفول مانده و به فراموشی سپرده شده است، به بازخوانی خدمات رزمی مهندسی در جنگ اشاره کرد و گفت: باید از تمام ظرفیت‌ها استفاده کرد تا این خدمات برای همیشه زنده بماند، خدمات رزمی مهندسی در جنگ بی‌نظیر است که باید برای نسل جدید بازگو شود هرچه از سال‌های دفاع مقدس می گذریم اهمیت مهندسی رزمی بیشتر خودش را نشان می‌دهد.
وی بابیان اینکه عملیات کربلای 4 باید تشریح شود تا اهمیت عملیات کربلای 5 مشخص شود، تصریح کرد: در عملیات کربلای 4 سپاه، ارتش و جهادسازندگی نزدیک به 10 روز خود را برای عملیات آماده می‌کردند، پس از لو رفتن این عملیات متحمل خسارات سنگینی شدیم، آنقدر تأثیر شکست در این عملیات زیاد بود که روحیه رزمندگان بهم ریخته بود و شبکه‌های جهانی روی این موضع مانور می‌دادند و به شدت کار کردند.
قدیری ادامه داد: در همین زمان که شبکه‌های خارجی تبلیغات خود علیه ایران را انجام می‌دادند فرماندهان برای عملیات جدید تصمیم‌گیری کردند عملیاتی که از کربلای 4 گسترده‌تر و اهمیت بیشتری داشته  باشد ضمن اینکه پیروزی نیز تضمین شده باشد، در فاصله 12 روز این تصمیم گرفته شد و عملیات کربلای 5 طراحی و اجرا شد.
وی گفت: عملیات کربلای 5 در مدت زمان کوتاه با امکانات کم صورت گرفت و نتایج و بازدهی آن فوق تصور فرماندهان بود و تمام دنیا که علیه نظام در عملیات کربلای 4 تبلیغات و یاوه‌گویی می‌کردند پس از این پیروزی حرفی برای گفتن نداشتند چون صدام منطقه عملیات کربلای 5 را امن اعلام کرده بود که هیچ کسی امکان نفوذ به این منطقه را ندارد.
این مقام مسئول بابیان اینکه از طرف جهادسازندگی استان در عملیات کربلای 5، شانزده شهید تقدیم انقلاب شد، اظهار کرد: آثار و نتایج کربلای 5 آنقدر ماندگار است که اگر صدها مصاحبه در مورد این عملیات صورت گیرد بازهم جا  برای تشریح دارد.
وی در بخش دیگر از سخنان خود به تشریح فعالیت‌های کانون سنگرسازان بی سنگر پرداخت و گفت: این کانون فرهنگی، صنفی در راستای گرامیداشت یاد و خاطره  شهدای جهادگر هشت سال دفاع مقدس سازمان پشتیبانی و مهندسی جنگ و حمایت از ایثارگران جهاد و خانواده‌های ایشان فعالیت می‌کند.
قدیری قالب فعالیت کانون سنگرسازان بی‌سنگر را مردم نهاد بودن آن دانست و ابراز کرد: با راه‌اندازی این کانون از سال 90 امکان برگزاری برنامه‌های فرهنگی، اجتماعی ویژه خانواده شهدا و ایثارگران فراهم شده است.
وی در خصوص اهداف تأسیس کانون سنگرسازان بی سنگر به مواردی همچون دیدارهای مستمر اعضاء و خانواده با خانواده‌های معظم شهدا، جانبازان، رزمندگان و آزادگان و برقراری ارتباط صمیمانه بین اعضای کانون به منظور ترویج حفظ و نشر ارزش‌های پشتیبانی و مهندسی جنگ جهاد سازندگی در دوران دفاع مقدس اشاره کرد.
قدیری ادامه داد: کسب اطلاع از وضعیت معیشت، زندگی و مشکلات ایثارگران و خانواده ایشان و اقدام در جهت حل این معضلات از طریق انجام فعالیت‌های تجاری و صرف درآمد حاصله در جهت ارتقای بنیه اقتصادی سنگرسازان بی‌سنگر و خانواده‌ها و هماهنگی جهت برپایی گردهمایی همرزمان جهاد به صورت سالانه  یا چند ماه یکبار از دیگر وظایف کانون است.
وی بابیان اینکه حفظ هویت سنگرسازان بی‌سنگر در دوران دفاع مقدس و انتقال تجربیات گرانقدر مدیریتی مهندسی جنگ به نسل‌های بعدی هدف دیگر کانون است، تصریح کرد: فعالیت کانون در محورهای دیدار، حفظ یاد، حمایت و ادامه راه شهدا بنا شده است.
مدیرعامل کانون سنگر سازان بی‌سنگر در پایان به خدمات سنگرسازان بی سنگر استان در دوران دفاع مقدس نیز اشاره کرد گفت: احداث 824 کیلومتر جاده عملیاتی، 612 کیلومتر ترمیم جاده‌ها، ساخت 1650 سنگر انفرادی، اجتماعی، ساخت 939 دهنه و امدادرسانی به 17 هزار و 247 مجروحان جنگی از جمله اقدامات سنگرسازان بی‌سنگر استان مرکزی است.
منبع : خبرگزاری قرآن

پربازدیدترین امروز

website tracking