۱۹ دی ۱۳۹۵ ساعت ۱۷:۳۲

اولین جلسه شورای علمی «گفتمان‌سازی سبک زندگی قرآنی» برگزار شد

گروه فعالیت‌های قرآنی: اولین جلسه شورای علمی «گفتمان‌سازی سبک زندگی قرآنی» از سری طرح‌های مصوب کارگروه پژوهش شورای توسعه فعالیت‌های قرآنی استان مرکزی برگزار شد.
به گزارش خبرگزاری بین‌المللی قرآن(ایکنا) از استان مرکزی، اولین جلسه شورای علمی طرح بزرگ حیات قرآنی با محوریت گفتمان‌سازی سبک زندگی قرآنی، از سری طرح‌های مصوب کارگروه پژوهش شورای توسعه فعالیت‌های قرآنی استان مرکزی، امروز، 19 دی‌ماه، به همت جهاد دانشگاهی استان برگزار شد.
زهره نعمتی، معاون فرهنگی جهاد دانشگاهی استان مرکزی و مجری طرح گفتمان‌سازی سبک زندگی قرآنی، در این باره به خبرنگار ایکنا گفت: این اولین جلسه‌ای بود که با حضور اعضای شورای علمی برگزار شد، در این جلسه که از پیش‌نیازهای طرح گفتمان‌سازی به شمار می‌آید درباره فرا منطقه‌ای بودن مؤلفه‌های قرآن در زمینه سبک زندگی تبادل نظر شد.
وی ادامه داد: در جلسات داخلی که پیش از این برگزار شده بود نظر بر این بود که شروع طرح از نخبگان و اعضای هیئت علمی دانشگاه‌ها باشد اما در این نشست با توجه به اهمیت قشر دانشجو، بر مشارکت این قشر در طرح گفتمان‌سازی سبک زندگی قرآنی تأکید شد، همچنین برگزاری کرسی‌های آزاد اندیشی و فراهم کردن فضای گفتمان آزاد درباره سبک زندگی از دیگر مباحث این جلسه بود.
نعمتی افزود: در این جلسه تأکید شد نگاه سلبی به برخی مؤلفه‌های سبک زندگی فعلی جامعه ایرانی داشته باشیم به این معنا که ابتدا به دانشجویان فرصت بیان زشتی‌ها و مؤلفه‌های غیرقرآنی سبک زندگی فعلی را بدهیم و از خود دانشجو برای ارائه راهکار با محور قرآن کمک بگیریم.
معاون فرهنگی جهاد دانشگاهی استان مرکزی تأکید کرد: بیان و اذعان به انجام مؤلفه‌های غیرقرآنی، قدم اول پذیرش نقص در حیطه سبک زندگی است، اینکه دانشجو خودش احساس کند برخی مؤلفه‌های سبک زندگی‌اش خلاف دستورات قرآن است و به این اشتباه معترف باشد قطعاً تلاش بیشتری برای رفع آن می‌کند، البته باید تأکید کنم مؤلفه‌هایی که قرآن برای سبک زندگی می‌هد نگاهی فرامنطقه‌ای دارد یعنی مختص ایران یا کشورهای مسلمان نیست بلکه لازمه ذات انسان است و در تمام جهان قابلیت اجرا داد کما اینکه می‌بینیم مردم برخی از کشورها علی‌رغم اینکه با اسلام و قرآن بیگانه هستند سبک زندگی‌شان نسبت به سبک زندگی فعلی جامعه ایرانی به قرآن نزدیک‌تر است.
مجری طرح گفتمان‌سازی سبک زندگی قرآنی افزود: باید به این نکته توجه کرد که دانشجوی امروزی دغدغه‌های فراوانی از هزینه تحصیل گرفته تا ازدواج و آینده کاری دارد؛ لذا نباید انتظار داشت مشارکت جدی در برنامه‌هایی داشته باشد که جایی برای بیان مشکلات سبک زندگی‌اش نمی‌بیند، اگر بتوانیم با جذب دانشجویان گفتمان سبک زندگی را در دانشگاه‌ها ترویج دهیم بسیاری از مشکلات دوران جوانی حل خواهد شد.
وی ادامه داد: در این جلسه تصمیم بر این شد میزگردهای تخصصی با محوریت سبک زندگی قرآنی برگزار شود و صدا و سیمای استان نیز در صورت تمایل می‌تواند از این میزگردها برای تهیه خوراک معرفتی خود استفاده کند.همچنین مقرر شد جلسات شورای علمی به شکل مدون ادامه پیدا کند و اعضا نیز در جلسات بعدی راهکارهای اجرای سبک زندگی قرآنی را ارائه دهند.
نعمتی افزود: همچنین پی‌گیری بحث کرسی‌های آزاد اندیشی دانشجویی از دیگر مصوبات این جلسه بود، در حال حاضر تعدادی آثار به دبیرخانه طرح گفتمان‌سازی سبک زندگی قرآنی ارسال شده است، همچنین برخی از اساتید و نخبگان برای همکاری اعلام آمادگی کرده‌اند.
یادآور می‌شود: طرح گفتمان‌سازی سبک زندگی قرآنی توسط معاونت فرهنگی جهاد دانشگاهی استان مرکزی در کارگروه پژوهش شورای توسعه فعالیت‌های قرآنی استان مرکزی ارائه و تصویب شد، مقدمات اجریی این طرح انجام شده است و در همین راستا اعضای شورای علمی طرح نیز شامل؛ خانم دکتر اکبری، آقای دکتر طبیبی و دکتر فخاری از اعضای هیئت علمی دانشگاه اراک، دکتر نظام‌دوست، رئیس جهاد دانشگاهی استان، خانم نعمتی، معاون فرهنگی جهاد دانشگاهی، آقای منصوری، مسؤل هماهنگی کمیته علمی و آقای جودکی سردبیر خبرگزاری بین‌المللی قرآن(ایکنا)، جلساتی را برگزار کرده‌اند.
منبع : خبرگزاری قرآن

پربازدیدترین امروز

website tracking