۲۶ فروردین ۱۳۹۵ ساعت ۱۸:۴۷

كره جنوبی: پناهندگان را به كره شمالی مسترد نمی‌كنیم

كره جنوبی: پناهندگان را به كره شمالی مسترد نمی‌كنیم
پكن - ایرنا - كره جنوبی اتهام كره شمالی مبنی بر اینكه اتباع آن كشور را ربوده و به كره آورده است تكذیب كرد و گفت كه هرگز آنها را تسلیم پیونگ یانگ نخواهد كرد.

به گزارش ایرنا، وزارت وحدت كره امروز پنجشنبه در بیانیه ای خاطرنشان كرد كه درخواست كره شمالی برای بازگرداندن این افراد كاملا غیرمنطقی است.
بیانیه می افزاید: آنها با میل خود به كره پناهنده شده اند و آزادانه زندگی می كنند و بهتر است كره شمالی دست از تحریك و تهدید بردارد.
این بیانیه همچنین از كره شمالی دعوت می كند بخاطر مردم آن كشور برنامه تسلیحات هسته ای، موشكی و بالستیك خود را متوقف كند.
این در شرایطی است كه كره شمالی این هفته و برای اولین بار پس از اعلام آنكه 13 تبعه این كشور از چین به كره گریخته و پناهنده شده اند، ‌گفت: این افراد در واقع ربوده شده اند.
در روزهای اخیر گزارش شده بود كه 13 نفر از كارگرانی كه در یك رستوران در چین كار می كردند از مرز عبور كرده و به كره جنوبی پناهنده شده اند.
اخبار ضد و نقیض فراوانی در این باره منتشر شد تا اینكه خبرگزاری یونهاپ اعلام كرد این افراد به كره جنوبی پناهنده شده اند و چین هم می گوید آنها با اسناد قانونی از مرز گذشته اند.
«لو كانگ» سخنگوی وزارت خارجه چین در نشست خبری خود با خبرنگاران خاطرنشان كرد كه مسئله فرار غیرقانونی از مرز در میان نیست و‌آنها گذرنامه داشته اند.
این در شرایطی است كه به تازگی اعلام شد سفارت كره در چین هیاتی را راهی مرزهای شمال شرق چین كرده است كه اصولا محل عبور اتباع كره شمالی است.
با این وصف كره شمالی اعلام كرده است كه این اخبار داستان سازی است و در واقع كره جنوبی دست به یك آدم ربایی بی سابقه زده است.
صلیب سرخ كره شمالی در بیانیه ای آورده است كه دولت سئول باید این اقدامات را كه بسیار تحریك آمیز است، متوقف كند.
پیونگ یانگ همچنین به سئول هشدار داده است كه هر چه زودتر این گروه از اتباع كره شمالی را به این كشور تحویل دهد در غیر این صورت با عواقبی كه تصورش را نمی كند، روبرو خواهد شد.
تارنمای «یوریمین زوكاری» از كره شمالی گزارش كرده است: این اقدامات حركت دیگری از رژیم خیمه شب بازی كره است.
كره شمالی با توجه به اتحاد نظامی كره جنوبی و آمریكا و برگزاری رزمایش های سالانه دو كشور، سئول را ابزاری در دست واشنگتن و عروسك خیمه شب بازی آن كشور می نامد.
این اولین بار است كه كره شمالی مستقیما به این گروه 13 نفره كه 12 نفر از آنان زن و یك نفر مرد است،‌ اشاره می كند.
این افراد هفته گذشته پس از آنكه در سفارت كره جنوبی در بانكوك تایلند تقاضای پناهندگی كردند، ‌وارد این كشور شدند.
كره شمالی می گوید كه همسایه جنوبی اش در تلاش است تا پای اتباع این كشور را به كشورهای آسیای جنوب شرقی باز كند.
در همین حال «یون بیونگ سه» وزیر خارجه كره جنوبی هم اعلام كرده است كه این حادثه نشان دهنده راه غلط كره شمالی در توسعه تسلیحات هسته ای است و اگر این برنامه متوقف نشود حوادثی از این دست افزایش خواهد یافت.
وی گفت كه به اعتقاد ما این افراد از یك رستوران خارج شدند و به كره جنوبی آمدند تا در جستجوی آزادی باشند.
آمار نشان می دهد كه در سه ماه گذشته نزدیك به 342 نفر از اتباع كره شمالی به كره جنوبی پناهنده شده اند كه از میان آنها 77 نفر مرد هستند.
آساق**231**1597

منبع : ایرنا

پربازدیدترین امروز

website tracking